Makinede yeni yol haritası – Dünya Gazetesi

Hasan COŞKUN

Makine sektöründe dijitalleşme, otomaston ve robotik uygulamalarla verimlilik artışının konuşulmuş olduğu Sakarya Makine Sohbetleri’nin dördüncüsü yapılmış oldu. Premier Inn Hotel’de meydana getirilen toplantıya; Sakarya Makina İmalatçıları Birliği (SAMİB) ve Doğu Marmara Makina İmalatçıları İhtisas OSB (DOMİ- OSB) Başkanı Turgay Çelik, SAMİB Kurucu Başkanı Metin Kar, Organize Endüstri Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Yönetim Kurulu Üyesi Günay Güneş, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi Müdürü Doç. Dr. Sulh Boru, Makina İmalatçıları Birliği (MİB) ve Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Kar, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Robot Teknolojileri ve Akıllı Sistemler Uygulama Araştırma Merkez Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Atalı ile makine sektöründe üretim meydana getiren firmaların sahipleri ve temsilcileri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını meydana getiren DÜNYA Gazetesi Başdanışmanı-Yazar Dr. Rüştü Bozkurt, dijital teknolojiyi reddetmenin mümkün olmadığını belirterek, “Sakarya’da makine sanayinde fazlaca mühim gelişmeler var. Ikimiz de buna tanıklık ediyoruz” dedi.

NE DEDİLER?

Örnek ve öncü olalım istiyoruz

TURGAY ÇELİK / SAMİB-DOMİOSB BAŞKANI

Sakarya’da hakkaten fazlaca hususi ve güzel işler yapıyoruz. Bu rastlantı değil. Makine sektöründe kümelendik, Türkiye’de örnek bir gelişme sergiliyoruz. Dolayısıyla SAMİB üyesi ve sanayici arkadaşlarımızın fazlaca fazlaca değişik alanlarda fazlaca başarıya ulaşmış işler yaptıklarını ve başarılara imza attığını görüyoruz. Bunu yaparken de yaptığımızı, gücümüzü ve potansiyelimizi bu ilin dışına da aktararak örnek ve öncü olalım istiyoruz. Sakarya hem bir tarım kenti hem de endüstri kenti. Kuvvetli bir makine sektörü var. Dolayısıyla rehavete kapılmadan sürdürülebilir gelişme ile en iyi olmayı hedefl iyoruz. Farkındalık oluşturarak makine sektörüne katkı sağlamaya yönelik adımlar atmaya devam edeceğiz.

Makineci her öğrenci yanıt veriyor

METİN KAR / SAMİB KURUCU BAŞKANI

Makine, birçok parçanın ve parçacıkların bir araya gelmesiyle oluyor. Suni zekânın da içinde olduğu fazlaca sayıda parçadan oluşan, bünyesinde mekaniği olan, hidrolik pnömatik ve yazılımları olan bir tüm fakat bazı makineleri de gereksinimler doğrultusunda dijitalleştirerek geliştirmek gerekiyor. Fakat genel olarak şunu söyleyebilirim. Sakarya’daki makineciler her öğrenci yanıt verebiliyor, her standartta makine üretebiliyor ve hızla yüksek kaliteli ve dijitalleşmiş makinelere geçiyor.

Odaklanmamız ihtiyaç duyulan konulardan biri dijital ikiz

MUHAMMED RAŞİT CESUR / ARVASİS GENEL MÜDÜR YARDIMCISI

Dijitalleşmek istiyorsak dijitalleşmek istediğimiz ürün yada makine noktasında bu nesnenin ilkin bir dijital ikizini oluşturmamız gerekiyor. Odaklanmamız ihtiyaç duyulan en mühim konulardan bir tanesi dijital ikiz. Bir makinenin ilkin doğasına özgü fizyolojik ve matematiksel modelinin ortaya konması gerekir. Bunun yanında fizyolojik ve matematiksel olarak modellenemeyen yada ölçülemeyen bazı mevzularda da suni zekâ makine öğrenmesi benzer biçimde destek yöntemlerin hangilerinin iyi mi kullanılacağının belirlenmesi gerekir.

Makinecilerimiz fazlaca ciddi bir yol almış

DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ATALI / SUBÜ, ROBOT TEKNOLOJİLERİ ARAŞTIRMA MERKEZ MÜDÜRÜ

Makinecilerimiz işin ergonomik kısmında esasen fazlaca ciddi bir yol almış. Fakat yeni teknolojilerin, dijitalleşmenin sanayiye entegrasyonu için üniversite ile ortaklık bu süreçte fazlaca mühim. Sakarya’da esasen makine sektöründe ciddi bir sinerji oluşmuş durumda. İyi bir fırsat elde etti ve süratli bir gelişme trendinde. Sakarya’da makine sektöründe hareketlenme hızla gelişiyor fakat bu süreçte üniversite endüstri ortaklık fazlaca daha çok artırılırsa sonuca daha süratli varılacağını düşünüyorum.

Yazılımları meydana getirecek gücümüz var

EMRE BEŞİR / TİO OTOMASYON GENEL MÜDÜRÜ

Makineyi çalıştırmak aslına bakarsak fonksiyonel değil, mühim olan o makineyi vereceği arızayı evvelinde tespit edip planlı bakıma sokabilmek. Böylelikle makine asla durmadan çalışabilmesi gerekir. Makinelerde eksiklikler nedir diye soracaktır olursak yazılım anlamında fazlaca tehlikeli sonuç eksiklerimiz var. Tüm veri tabanının toplanıp, arıza sistemlerinin raporlanması gerekir. Fakat bir çok makineci bu tarz şeyleri yapmıyor. Makineciler gereksinimlerini tam tanım ederse yazılımları meydana getirecek gücümüz var bizim.

Alanımızda doğrusunu hayata geçirmeye çalışıyoruz

GÜNAY GÜNEŞ / OSBÜK YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Biz üreten sanayiciler olarak kendi alanımızda en doğrusunu hayata geçirmeye çaba ediyoruz. İş dünyası olarak Sakarya Üniversitesi ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ile işbirliğinin inanılmaz yararlı süreçlerini yaşıyoruz fakat bu da her iki tarafın istemesiyle ve iradesiyle oluyor doğal. Her iki üniversitemizle iyi düzeyde çalışıyoruz ve projeleri hayata geçiriyoruz. Sakarya olarak bu bölgenin atağa kalktığını ve sektörümüz adına da ciddi hamleler yaptığını her insana duyurmaya çalışıyoruz. Hem Türkiye’de hem de Türkiye haricinde.

Makinenin fonksiyonuna yönelik fiyat hesaplanmalı

ÖNDER CUROĞLU / YÖN PROSES GENEL MÜDÜRÜ

Filtrasyon ve proses çözümleri mevzularında bugüne dek bir fazlaca firmaya danışmanlık ve sonrasında anahtar teslim olarak bir fazlaca tesis tamamladık. Makineciler, gereksinimlerine bakılırsa makinenin fonksiyonuna yönelik bir fiyat hesaplaması yapmalılar, parasal açıdan değerlendirme yaparak makineye bakmamalılar. İhtiyacı belirlemeden ihtiyaca bakılırsa fiyat çıkarmadan makineye dijitalleşme getiremezler. Ilkin makinenin fonksiyonuna yönelik bir fiyat hesaplaması yapılmalı, doğru olan yol budur.

Dijitalleşme, hedefl erin takibini sağlıyor

ALİ İHSAN GÜNEŞ / FGİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Avrupa’da bulunan birçok global şirketlerin tesislerini gezdik ve şirketimizin çıtasını ona bakılırsa belirledik. Dijitalleşme yardımıyla veri işleme ve bilhassa veri sapmalarını daha erkenden görerek müdahale edebiliyoruz. Dijitalleşme, şirkete konulmuş olan hedefl erin aşama aşama gerçekleşme süreçlerinin yakından takip edilmesine olanak tanıyor. Türkiye’de ve Avrupa’da sektörümüzdeki KOBİ düzeyindeki firmalar içinde oldukça iyi bir pozisyonda olduğumuzu birçok dış kaynaklardan duyuyoruz.

Dijitalleşmeyi daha yukarılara çekmeliyiz

ORÇUN ÇAKMAK / ÇAKMAK VİNÇ GENEL MÜDÜR YARDIMCISI

Dijitalleşmeyi orta ileriye doğru değil daha yukarılara çekmemiz lazım. Biz sanayi 4.0 uygulamasını 5 senedir deneyim ediyoruz. Türkiye’de denedik. Firmaların dijitalleşmesi düşünüldüğü kadar karmaşık şeylerden de oluşmuyor açıkçacı. Suni zekâ birazcık daha vakası pratikleştirmede yada uygun fiyata getirilebilirse olur diye düşünüyorum. Evet, dünyada bu yönde bir teknolojik gelişme var ve bu gelişmeye de uyum göstermek zorundayız. Hem makine üretiminde hem makinelerin ürettiği ürünlerde buna ihtiyacımız var.

Dijital uyum fabrikalardan adım atar

SİNAN CİNOĞLU / KESİN MAKİNE GENEL MÜDÜR YARDIMCISI

Her makinenin kendine özgü bir yazılım gereksinimi var ve hepimiz bir üst versiyona geçmeye çalışıyor. Fakat aslolan mühim olan makineyi üreten fabrikaların dijitalleşmesi. Biz üretim yapıyoruz. Fakat dijital uyum makine üreten fabrikalardan adım atar. Dijital uyum sağlanabilirse işletmeler daha kuvvetli bir üretim altyapısına haiz olurlar ve bu avantaj işletmelerin yurt dışına açılmasını da kolaylaştırır.

Sanayi 4.0’da iyi durumdayız

FATİH KAR / KAR METAL GENEL MÜDÜRÜ

Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği’nin raporuna bakılırsa Türkiye’nin 2019’da dijital puanı 2,94, 2020’de 3,24. Bu şunu gösteriyor. Demek ki seneler içinde minik oranda da olsa bu puanın artması seviyemizin yükseldiği anlamına geliyor. Dijital gelişim mevzusunda endüstriyel devrimlerde fazlaca geç kalmış bir ülke olarak sanayi 4.0’da o denli da fena durumda olmadığımızı düşünüyorum. Ek olarak bu işe kafa yoran ve veri üretmeye çalışan Sakarya’da da fazlaca sayıda otomasyon şirketi var. Bundan dolayı fazlaca fena durumda olduğumuzu düşünmüyorum.

İşletmeler akademisyenlerle çalışmalı

DOÇ. DR. BARIŞ BORU / SUBÜ, YAŞAM BOYU EĞİTİM MERKEZİ MÜDÜRÜ

Sakarya’da makine üretimi meydana getiren firmalarımızın otomasyon sistemleri ve elektronik bileşenleri hem ürünlerinde hem de süreçlerinde başarıya ulaşmış bir halde kullandığını görüyoruz. Hatta Türkiye averajının üstünde bir standardı yakaladıklarını söylemenin abartı olmayacağı kanaatindeyim. İnsan olarak hissedebildiğimiz kadar kabiliyetliyiz gerçeğini ben makineler ve sistemler de ilgilendiriyor bulunduğunu düşünüyorum. Bilhassa işletmelere, alanında sektör tecrübeli akademisyenlerle çalışmalarını tavsiye ediyorum.

Dijitalleşmeyle ilgili sorunumuz olmaz

TANSEL CAVİT KULAK / OPTİMAK STU GENEL MÜDÜRÜ

Hepimiz makinelerimizi üretirken istediğimiz dijital dönüşüm teknolojisini kullanabiliriz. Bundan dolayı dijital dönüşüm teknolojisi üretmiyoruz. Dijital dönüşüm teknolojisini satın alıyoruz. Biz teknolojileri doğru kullanabilirsek makine üreticileri olarak dijitalleşme ile ilgili hiçbir sorunumuz olmaz. Dolayısıyla Sakarya’daki makinecilerin bu aşamada etkin ve yetkin bulunduğunu düşünüyorum. Firmalarımızın dijital teknolojiyi, dünyadaki tüm rakiplerimizle aynı güçte, aynı esneklikte ve aynı başarıda kullanabilecek kabiliyette bulunduğunu düşünüyorum.

Dijitalleşme ve inovasyonu içselleştirdik

ŞEVKET ÇALIŞKAN / KROMEL MAKİNE GENEL MÜDÜRÜ

Dijitalleşmede ilerleme kaydeden, süreçlerde dijitalleşmeyi kullanan, dijital stratejiyi kuran, kullanan, data ve donanıma ulaşmak için çabalayan ve bu data ve donanımı kullanmakta istekli, dijitalleşme ve inovasyon kültürünü içselleştirmiş bir şirketiz. Hedefimiz dijitalleşmede öncü konumunda olmak, değişik süreçleri dijital sistem üstünde entegre etmektir. Süt ürünleri üretim tesisleri ve makineleri sektöründe firmamızı değerlendirdiğimizde dijitalleşmede ve otomasyon teknolojisinde Türkiye’de öncü konumda olduğumuza inanıyoruz.

Maliyeti azaltmak için dijital adımlar atmalıyız

RECEP YILMAZ / ARVASİS KURUCU ORTAĞI

Konuşurken öğrenemiyoruz fakat dinlerken öğreniyoruz. Burada SAMİB’in oluşturduğu sinerji fazlaca mühim. Burada genç kuşaklar görüyorum. Niçin üretimlerimizi dijitalleştirmeye çalışıyoruz. Bundan dolayı gelişen dünyada bu değişime ayak uydurmazsanız bir süre sonra bu sürecin haricinde kalırsınız. Her fabrikanın, her firmanın üretim yapısı, etkinlik alanı değişik. Bundan dolayı ilkin gereksinimler iyi tespit edilerek dijitalleşme belirlenmeli. Maliyeti azaltabilmemiz için biz de dijitalleşmeyi kendi bütçemiz kadar kendi yapımız kadar dijital adımlar atmak zorundayız.

Büyük fabrikalar bizim konfor alanımız

SADIK YİĞİT / ETA ELEKTROTEKNİK GENEL MÜDÜRÜ

Sanayi 4.0 ve dijitalleşmenin aslına bakarsak uygulama tarafındayız. Daha fazlaca otomasyon ayağındayız. 1972 senesinde kurulmuş bir firmayız. Ağırlıklı olarak büyük fabrikalarla çalışıyoruz. Makinecilerle de çalışıyoruz fakat büyük fabrikalar bizim konfor alanımız. Makinecilerle çalıştığımız işlerde gördüğümüz deneyim şu. Genel itibariyle maliyet unsuruna takılıyoruz. İşimizin totalinde yüzde 70-80 ithal araç-gereç var. Yalnız makinede izlenebilirlik değil prosesleri de optimize etmek gerekir.

Bilgisayar kullanmak dijitalleşme değil

ERDEM DUGAN / DUGAN ENERJİ SAHA MÜHENDİSİ

Dijitalleşme bir ihtiyaçsa eğer bu esasen gerçekleşmek durumunda. Sadece bu süreci de fazlaca iyi yorumlamak gerekiyor. Bilgisayar kullanmayı dijitalleşme olarak algılamamak gerekir. Bizim şu ana kadar imalatını yaptığımız makineler eğer bir yerlerde çalışıyorsa demek ki onların dijitalleşmeye ihtiyacı yoktur diye düşünüyorum. Fakat daha teknolojik daha karmaşık teknoloji gerekiyorsa o süre dijitalleşme olacak ve gereksinim olacaktır. Dijitalleşme bir gereksinim olarak tespit edilmişse ondan sonrasında ilerlenmesi gerekir.

Dijitalleşme bir karar değil gereksinim

KENAN CİNOĞLU / KESİN MAKİNE GENEL MÜDÜRÜ

Firmamız dijitalleşme alanında planlama, kalite, üretim ve finans tarafında ciddi bir ilerleme kat etti. Dijitalleşme verileri bir algoritma çerçevesinde suni zekâ ile karar alma, verme mevzusunda firmamızdaki verimliliği averaj yüzde 200 oranında artırdı. Averaj baz alındığında firmamız kalite, teknoloji ve yenilik alanında Türkiye averajında üst sıralardadır. Geleceği şekillendirmek ve sektördeki faaliyetleri kolay bir hale getirmek için dijitalleşme bir karar değil gereksinim olarak değerlendirilmelidir.

Makinelerimizin otomasyon düzeyi arttı

SABRİ TECELLİ / MİLKMAN MAKİNE GENEL MÜDÜRÜ

Bugün sektörümüzü incelediğimizde bilhassa son 10 yılda makinelerimizin otomasyon düzeyinde fazlaca ciddi bir artış bulunduğunu görüyoruz. 10 yıl ilkin manüel ağırlıklı olarak ürettiğimiz makineler bugün teknolojik makineler haline geldi. Bugün peynir üretiminde makinelerde zor bir ihtimal fakat pastörize süt benzer biçimde ayran benzer biçimde yoğurt benzer biçimde ürünlerde biz karanlık odalarda bu ürünleri üretebiliyoruz. Eğer dijitalleşmeyi konuşuyorsak o süre fuarları da dijital yapmak lazım. Fuar odaklı bu şekilde bir emek harcama da yapılabilir.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Bebek Bakıcısı
uaeupdates.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu seo paket casibom