“NFT, Metaverse ve Öteki Şeyler”: 5 trilyon dolarlık metaverse etkisi – Habertürk

5 trilyon dolarlık evren!

0:00 / 0:00

Teknoloji dünyasında metaverse, blockchain ve NFT odaklı yenilikleri ve gelişimleri ele aldığımız haftanın özeti, “NFT, Metaverse ve Diğeri Şeyler” ile karşınızdayız. İşte Habertürk’ten Necdet Çalışkan’ın hazırladığı diğeri evrende haftanın öne çıkanları…

1- 2030’A KADAR KÜRESEL EKONOMİYE METAVERSE ETKİSİ 5 TRİLYON DOLARI BULACAK

İnternet benzer biçimde, üstünde çalışabileceğimiz, yaşayabileceğimiz, bağlantı kurabileceğimiz ve iş birliği yapabileceğimiz bir sonraki platform olan metaverse katlanarak büyüyor. 2021’de küresel ölçekte 57 milyar dolarlık yatırımın yapıldığı metaverse teknolojilerinin ve altyapılarının, 2022’nin ilk 5 ayında 120 milyar dolardan fazla yatırım almış olduğu görülüyor.

Yönetim danışmanlığı şirketi McKinsey & Company’nin küresel ölçekte 3 bin 400’den fazla tüketici ve 450 üst düzey liderle meydana getirilen anket çalışmasının sonuçlarının değerlendirildiği “Metaverse’de Kıymet Yaratmak” raporuna gore metaverse’ün küresel ekonomiye 2030 yılına kadar 5 trilyon dolarlık bir tesir yaratması planlanıyor.

HENÜZ İLK METAVERSE DENEYİMLERİ YAŞANIYOR

Raporda; 1978 senesinde ilk oldukca oyunculu ve gerçek zamanlı sanal oyun olan MUD1’in ortaya çıkmasıyla başlatılan metaverse tarihinin mühim kilometre taşları ortaya konuyor. Metaverse raporda; değişik dünyaları ve toplulukları birbirine bağlayan sürükleyici bir sanal ortam olarak tanımlıyor. Alternatif para birimlerini kullanarak ticaretin yapılabileceği, artırılmış gerçekliğin birçok alanda kullanılacağı metaverse’ün, daha birçok şeyi kapsayacağı ve oldukca büyük olacağı vurgulanıyor.

Günümüzde firmalar de tüketiciler de ilk metaverse deneyimlerini yaşıyor; sosyalleşmeden ticarete, spordan sanal öğrenmeye kadar her türlü günlük faaliyetini bu çoklu evrene taşıyabiliyor. McKinsey & Company’nin anketine katılan tüketicilerin üçte ikisi, bilhassa insanlarla bağlantı kurma ve uzaktaki iş dostlarıyla iş birliği yapma süreçlerinde metaverse’ü kullanmaktan coşku duyduklarını belirtiyor. Anket neticeleri, metaverse’de etken olan tüketicilerin yüzde 79’unun burada satın alma işlemi gerçekleştirdiğini gösteriyor. Araştırma çerçevesinde görüşülen üst düzey yöneticilerin yüzde 95’i metaverse’ün endüstrileri üstünde pozitif yönde bir tesiri olacağını belirtiyor. Ortalama üçte biri de endüstrilerinin işleyişinde mühim bir değişim yaratacağını düşünüyor. Önümüzdeki 5 yıl içinde kurumsal gelirin yüzde 15’inden fazlasının metaverse üstünden geleceğine inananların oranı yüzde 25’i buluyor.

4 ANA BAŞLIK ALTINDA 10 KATMANDAN OLUŞUYOR

Son dönemde büyük ivme yakalayan metaverse, McKinsey uzmanları tarafınca 4 ana başlık altında 10 katmana ayrılıyor. Bu başlıklardan içerik ve deneyimin altında; içerik, uygulamalar ve sanal dünyalar katmanları yer ediniyor. Platformlar başlığında da 3D geliştirme platformlarıyla beraber erişim ve bulgu katmanları bulunuyor. Metaverse için kullanılan tüm cihazlar, işletim sistemleri ve aksesuarlarla beraber meta veri deposu için kullanılan bulut çözümleri başta olmak suretiyle yarı iletkenler ve ağlar benzer biçimde altyapı sistemleri de altyapı ve donanım başlığı altına giriyor.

Son başlık olan kolaylaştırıcılar da güvenlik, kimlik ve veri yönetimi, gizlilik ve içerik denetleme platformları olarak sayılıyor. Ek olarak dijital kimliği, avatarları ve toplumsal grafikleri yöneten platformların yanı sıra ödemelerin yapıldığı platformlar da bu başlık altında onuncu katman olarak paylaşılıyor.

‘BİZZAT KULLANICISI OLUN’

Metaverse’deki bazı potansiyel uygulamaların neler olabileceği mevzusunda iş liderlerinin açık fikirli olmaları icap ettiğini vurgulayan McKinsey & Company Ortağı Pınar Gökler Özsavaşçı, “Burada yaşanmış olan evrimsel bir süreç ve metaverse’ün uzun vadeli bir yatırım planı olarak ele alınması gerekiyor. Fırsatları keşfetmenin en iyi yolu ise, iş liderlerinin bizzat metaverse kullanıcısı olmasından geçiyor” dedi.

2- NFT’LER MÜZİK 3.0 DÖNEMİNİN KAPISINI ARALIYOR

İnternetin yeni serüveni Web 3.0, toplulukları ve topluluk tercihlerini de şekillendiriyor. Merkeziyetsiz seviye içinde yeni web serüveni gelişmeye devam ettikçe bilhassa bazı sektörler derinden etkileniyor.

Blok zincirler dünyasındaki dijital koleksiyon sahipliğinin müzik endüstrisinde de yeni bir periyodu araladığını belirten toplumsal NFT pazar yeri Orderinbox’ın CEO’su Doğu Taşkıran’a gore bu yeni dönemde, sanatçıların iyelik haklarının tekrardan yapılandırılmasında mühim kazanımlar elde eden NFT’ler, yeni müzik dünyasının Müzik 3.0 olarak adlandırılmasına niçin oluyor.

MÜLKİYET HAKLARI ÖN PLANDA OLACAK

NFT’ler her sektörü etkilediği benzer biçimde müzik endüstrisini de mühim seviyede değiştirmeye hazırlanıyor. Bilhassa NFT’ler üstünde çalışan birçok içerik üreticisi ve sanatçı sayısının artışı, müzik endüstrisindeki klasik normların değişimini hızlandırıyor.

NFT’ler üstünden şarkıları ve albümleri tokenize etmek, ek gelir deposu yaratmak için sınırı olan dijital ürünler satarak içerik oluşturuculara, sanatçılara, yapımcılara telif tutarı sağlamak ya da hayranlara hususi deneyimler yaşatmak benzer biçimde müzik endüstrisinde birçok yeni fırsat dikkat çekiyor.

Oluşan bu avantajların göz ardı edilmemesi icap ettiğini vurgulayan Doğu Taşkıran, artık sanatçılar ve fanatik kitleleri arasındaki maddi ilişkileri birleştirmeye odaklanan çeşitli girişimler ve projelerle, müzik endüstrisinin metaverse dünyasında topluluk oluşturmanın ön saflarında yer alacağını da vurguluyor.

Müzik telif haklarının geleneksel transferi yada tahsisinin aksine, artık gerçek telif hakkı sahipliği ile dijital blok zinciri mülkiyeti içinde mühim bir ayrıma haiz olunacağını da belirten Taşkıran, kademeli sözleşme devriminin kaçınılmaz olarak gerçekleşerek müzik endüstrisinin Müzik 3.0 evrenine taşınacağını, şu anda plak şirketleri ve meşhur sanatçılar arasındaki yasal anlaşmazlıkların da NFT’ler ve dijital koleksiyonları çevreleyen sözleşme bilgilerinin tamamlanmasıyla daha değişik boyutlara geçeceğini aktarıyor.

BAĞIMSIZ SANATÇILAR DAHA ÇOK KAZANACAK

Klasik müzik endüstrisinde birçok sanatçı müzik şirketlerinin çatısı altında çalışmalarını yürütüyor. Çeşitli online müzik platformlarının popülerleşmesiyle bağımsız sanatçıların daha özgür ekonomiye haiz olmaya başladığı görülse de NFT’ler ve Web3’ün getirdikleri ile durum değişiyor.

Bağımsız sanatçıların kısa vadede avantajlar elde etmeye başladığı yeni süreçte, bilhassa telif haklarının devri söz mevzusu olduğunda, dijital koleksiyon ihraç etmek için daha çok esnekliğe ve daha azca yasal sürtüşmeye haiz olunacağını aktaran Doğu Taşkıran, bağımsız bir sanatçının müziğinin tamamına haiz olmasının fanatiklerine değişik yarar değerlerini denemelerini sunmayı oldukca daha kolay hale getirerek, müzik dünyasında daha etken sanatçı fan topluluklarının oluşumuna olanak tanıyacağını da belirtiyor.

3- MARKA PLATFORMU METAVERSE’E TAŞINIYOR

Değişen dünyaya en etkin şekilde uyum sağlamak için ‘remastered’ temasıyla baştan tasarlanan Marka Konferansı, bu yıl katılımcılarına teknolojideki son gelişimleri interaktif şekilde deneyimleyecekleri bir etkinlik sunacak.

29-30 Eylül’de Tersane İstanbul’da düzenlenecek MARKA 2022’nin katılımcılarına, ileriki yıllarda ‘sanal evren’de düzenlenmesi planlanan organizasyona giriş biletleri olacak, sanatçı Hamza Kırbaş’ın imzasını taşıyan NFT’ler armağan edilecek. Katılımcılara armağan edilecdke olan bu hususi tasarlanmış NFT’ler, Marka Platformu’nun, ‘MARKALand’ adını verdiği kendi ‘sanal evren’lerine (Metaverse) giriş için kullanılacak.

KONFERANSIN GİRİŞİN ANAHTARI NFT’LER OLACAK

Yürekli Yönetim Kurulu Başkanı Ayşegül Yürekli Şengör, iki yıl aradan sonrasında gerçekleştirecekleri ilk MARKA Konferansı’nda katılımcılara, pandemi döneminde hız kazanan teknolojik gelişimleri yakından görüp günlük hayatlarında etkin şekilde kullanmalarının önünü açacak bir edinim sunmayı amaçladıklarını söylemiş oldu.

Yürekli Şengör, “MARKA 2022’de bu yıl katılımcılarımız, sanat, teknoloji ve sürdürülebilirlik temalarını yaratıcılıkla kesiştiren projeleri deneyimleme imkânı bulacak. İleriki yıllarda etkinliklerimizi Metaverse üstünden de halletmeye hazırlanıyoruz. Geliştirdiğimiz projelerimiz doğrultusunda bu yılki etkinliğimizde katılımcılarımızı, bu yeni dünyanın bir parçası olmaya çağrı edeceğiz. MARKALand’in kapılarının anahtarı olacak NFT’ler de bu projelerimizden biri” diye konuştu.

Verilen bilgiye gore Tersane İstanbul’da 29-30 Eylül tarihlerinde düzenlenecek olan MARKA 2022’nin ilk gününde tüm iştirakçilerin MARKALand üyelikleri, düzenlenecek interaktif seansla başlatılacak. Seansta her bir katılımcı için MetaMask uygulaması üstünden kripto cüzdan oluşturulacak.

MERKEZİYETSİZ OTONOM YAPIDAN DİJİTAL DESTEK

Arkasından katılımcılara, internasyonal disiplinler-arası sanatçı Hamza Kırbaş’ın MARKA 2022’den esin alarak ürettiği NFT eserin birer edisyonu armağan edilecek. Üretilen NFT’ler, blok zincir teknolojisi üstünden iştirakçilerin kripto cüzdanlarına yüklenecek.

Armağan edilen kripto cüzdanlara yüklenecek NFT’ler, gelecek yıllarda MARKAVerse’te düzenlenmesi planlanan değişik etkinliklere girişte anahtar olarak kullanılacak.

NFT’ler, Türkiye’deki blok zincir ekosisteminde yer edinen fertleri ve projeleri bir araya getiren ve gelişimlerini teşvik eden merkeziyetsiz otonom çatı yapı Layka DAO’nun destekleriyle hazırlanacak.

4- TAŞINABİLİR TIBBİ KAYITLAR HAYATIMIZA GİRECEK

Günümüzün en popüler teknolojilerinden kabul edilen NFT’lerin sıhhat endüstrisinde de kullanım potansiyeli artık daha oldukca konuşulur hale geldi.

Türkçedeki karşılığı ile “Nitelikli Fikri Tapu” ve “Değiştirilemez Token” olarak anlatılan NFT, dijital bir varlığın benzersiz bulunduğunu ve bundan dolayı birbirinin yerine geçemeyeceğini onaylayan, blok zinciri adında olan bir dijital defterde depolanan veri birimi. Ve bu NFT’lerin sıhhat sanayisine uyacak şekilde kullanım potansiyeli de giderek artıyor.

‘10 YIL SONRA ULAŞMAYI BEKLEDİĞİMİZ NOKTAYA BUGÜNDEN ULAŞTIK’

KPMG Türkiye Şirket Ortağı, Veri, Analitik ve Dijital Lideri Gökhan Mataracı, “5 – 10 yıl sonrasında ulaşmayı beklediğimiz noktaya bugün ulaştık. Sıhhat sektörü de hızla gelişen teknolojinin tesiri ile süratli bir dönüşümden geçiyor. Blok zinciri mevzusu bankacılık ve kripto paralar ile başladı. Oyun sektörüne taşındı. Şimdilerde sıhhat hizmetleri de artık bu teknolojilerin kullanımı açısından öne çıkıyor. Sıhhat sektörü bu alanda ürün geliştirmeye ve çözümler sunmaya çalışan birçok teknoloji şirketinin odağına girdi. Taşınabilir tıbbi kayıtların yaşamımıza gireceği bir döneme adım adım ilerliyoruz” dedi.

‘GENOM, TIBBİ İŞLEM VE ÖDEME BİLGİLERİNİ İÇEREBİLİR’

Mataracı, NFT’lerin potansiyeli mevzusunda şunları söylemiş oldu:

“Mesela NFT’nin insanların sıhhat hizmetleri dünyasındaki bireysel profili haline geldiği bir dünya hayal edebilirsiniz. Bu profil; genom, tıbbi işlemler yada ödeme detayları benzer biçimde kişinin benzersiz bilgilerini içerebilir. Hem de sıhhat sektöründe sunulan hizmetlere erişim sağlamak için sisteme girmeyi elde eden bir yöntem olarak da kullanılabilir. Bu durumda bankacılık sektörünün de sıhhat sektörü ile yakınlaşması artabilir. Mesela banka müşterilerinin sağlıkları için yaptıkları tasarruflardan oluşan hesapları direkt NFT’lere bağlanabilir. Müşteriler bu sayede tazminatlarının bir kısmını alıp sıhhat birikimlerimin bir kısmını finanse eden bir kripto hesabına dönüştürebilir. Aslına bakarsak bu dönüşüm günümüzde başladı. ABD’nin Miami ve New York benzer biçimde şehirlerinde bu ödemelere doğru bir yönelim var” dedi.

5- Y VE Z KUŞAĞI İÇİN SANAL AVATAR

Cenup Koreli teknoloji şirketi Samsung, Y ve Z kuşağı müşterileriyle daha yakın kontakt oluşturmak için G∙NUSMAS adlı bir sanal avatar geliştirdi. Uzak bir gezegenden gelen garip fakat akıllı bir sanal karakter olarak kurgulanan Samsung’un yeni sanal karakteri ‘G∙NUSMAS’, dünyaya 100 milyon ışık yılı uzaklıktaki Nowus-129 gezegeninden geliyor.

Bu gezegenin adı Samsung’un Cenup Kore’deki adresi olan 129 Suwon’un tersten yazılmış hali olarak dikkat çekiyor. Avatarın konusunda, bir takım gizemli vaka sonucunda Samsung’a gelen bu garip mahluk, oldukca gizli saklı bir görevde mühendis olarak çalışıyor.

HİKÂYESİNİ KULLANICILARLA PAYLAŞACAK

Samsung, G∙NUSMAS’ın hikâyesini, doğumundan itibaren dünyaya yanlışlıkla gelmesini de özetleyen bir takım kısa video yayınlamayı planlıyor. Kullanıcılar, G∙NUSMAS’ı Samsung Genel Merkez Binasında çalışırken, oyun oynarken ve değişik şeyler deneyimlerken takip edebilecek. Yayınlanacak videolarda G∙NUSMAS, Samsung cihazlarıyla etkileşime geçecek, şarkı söyleyecek, monitörlerin çevresinde zıplayacak, akıllı telefonların ekranlarının üstünde dans edecek.

Samsung Electronics Pazarlamadan Görevli Başkan Yardımcısı ve Global Pazarlama Kısmı Başkanı YH Lee, G∙NUSMAS ile ilgili olarak, internette dolaşan bir görselden yola çıkarak, dost canlısı ve sempatik bir avatar tasarladık. Bu garip fakat akıllı uzaylıya, Samsung’un değişik taraflarını her insana anlatma görevi verdik” dedi.

6- SADECE 10 OKUYUCU İLE PAYLAŞILACAK OLAN ROMAN

NFT teknolojisinde yeni bir sayfa açıldı. Üçüncü kitabını yazma aşamasında olan yazar Can Orhun, romanının ilk sayfasını NFT ile sınırı olan sayıda üretti. Türk edebiyat tarihinde bir ilk olan proje, yalnız 10 okuyucu ile paylaşılmak üstüne planlandı.

Daha ilkin yayınlamış iki romanı olan Orhun, “Şu anda ortalama bir senedir üstünde çalıştığım ve tahminen yazım sürecinin bir o denli daha süreceği üçüncü roman çalışmamın ilk sayfasını NFT olarak yayınlıyorum. Bilişim sektöründe blok zinciri ve NFT ile ilgili yaptığım çalışmaların değişik disiplinlere de yayılmasını sağlamak istedim. NFT olarak sunulan romanımın ilk sayfası, ihtimaller içinde örneklerinden değişik olarak, hemen hemen yazım aşamasında olan, editoryal çalışmaya hemen hemen girmemiş, girdikten sonrasında üstünde değişimler olması ihtimali olan ve yazarın kendi elinden ilk çıkmış olduğu hali” bilgisini verdi.

YAZARIN KENDİ ELİNDEN ÇIKTIĞI İLK HALİ

Bilişim sektöründe 25 yılı aşan deneyime haiz olan ve blok zinciri üstüne projeler geliştiren Orhun, sözlerine şu şekilde devam etti:

“NFT ile ilgili yaptığımız çalışmalara değişik bir örnek olması açısından, edebiyat dünyasındaki çalışmalarımla iki disiplini birleştirmeyi düşündüm. Daha ilkin yayınlamış iki romanım var. Şu anda ortalama bir senedir üstünde çalıştığım ve tahminen yazım sürecinin bir o denli daha süreceği üçüncü roman çalışmamın ilk sayfasını NFT olarak yayınlıyorum. Burada hedefim, ticari bir hedef değil, tamamen bilişim sektöründe blok zinciri ve NFT ile ilgili yaptığımız emek harcamaları içinde olduğumuz değişik disiplinlere de yayılmasını sağlamak.”

7- İSTANBUL VE HOLLANDA’DAN SONRA ÜÇÜNCÜ OFİSİNİ METAVERSE’TE AÇTI

Sabancı Tüm ortaklık’in teknoloji şirketi SabancıDx, teknoloji ve yazılım yetkinliklerini kullanarak Üsküdar’da bulunan Dijital Kampüs’ünün bir ikizini meta evrene taşıdı. Çalışanların kendi avatarlarını yaratarak giriş yapmış olduğu MetaKampüs; yeni Dx’liler ile tanışma, sosyalleşme, çeşitli interaktif eğitim ve toplantıların bu evrende yapılması benzer biçimde imkanlar sunuyor. SabancıDx MetaKampüs ile uzaktan çalışmanın giderek yaygınlaştığı bir dünyada, yeni nesil bir çalışan deneyimi tasarlamayı ve çalışanların ilinti hissini güçlendirmeyi hedefliyor.

İstanbul ve Hollanda’dan sonrasında üçüncü ofisini metaverse’te açan SabancıDx’in Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Hasret Kalkan, şunları söylemiş oldu:

“Hibrit emek harcama düzeninin, gelişme gösteren şirketlerin yüzde 63’ü tarafınca benimsenmiş bulunduğunu görüyoruz. Metaverse, uzaktan emek vermeyi destekleyen çeşitli online toplantı platformlarının yanı sıra şirketlere, çalışanları ile 3 boyutlu evrende kontakt oluşturmak ve bu renkli dünyada ilişki geliştirmek adına yeni bir yol sunuyor. Çağımızın bu ihtiyacından yola çıkarak geliştirdiğimiz MetaKampüs’te meydana getirilen işe alım süreçleri, iş hayatına yeni giriş meydana getiren genç çalışanların oldukca daha süratli bir halde ilinti duygusunu hissetmesine destek oluyor.”

‘METAVERSE, YENİ BİR İŞ YAPIŞ ŞEKLİ’

Metaverse’ün yalnız bir ürün değil, bir iş yapış şekli bulunduğunu belirten Kalkan, “Şirketlerin günlük işleyişinde metaverse ile etkileşimli olan online görüşmeler, toplantılar, eğitimler, toplumsal aktiviteler için oyunlaştırılmış deneyimler kurgulayarak burada geçirilen sürenin daha keyifli ve verimli hale geleceğini öngörüyoruz ve hatta gözlemlemeye başladık bile. Metaverse, yeni bir iş yapış şekli” dedi.

Verilen bilgiye gore hizmet verdiği şirketlere metaverse kapılarını açan SabancıDx, beş kıtada faaliyetlerini sürdüren Kordsa ile ilk metaverse projesinin kick-off çalışmasını yapmış oldu. Proje ilk fazının sonunda Kordsa’nın toplu etkinlik ve toplantı süreçlerinin metaverse evreninde yapılması planlanıyor. Sabancı Tüm ortaklık Grubu Finans Direktörü Orhun Köstem ve SabancıDx & DxBV Yönetim Kurulu Başkanı Kıvanç Zaimler’in katılmış olduğu Sabancı Tüm ortaklık Dijital Günü etkinliğiyle açılışını meydana getiren MetaKampüs, şirketlerin metaverse için ilk adımı atmalarına aracılık edecek.

8- AR VE AI, KÜLTÜREL MİRAS İÇİN EL ELE VERDİ

Küresel teknoloji şirketi HONOR, kültürel mirası hızla gelişen teknolojinin gücüyle zenginleştirmek için “Gateaway to the Future” isminde bir girişim başlattı. Şirket, popüler iki sanatçıdan artırılmış gerçeklik (AR) kullanarak, Hamburg Speicherstadt’ta bulunan ve UNESCO Dünya Mirası Sıralaması’nde de yer edinen ikonik simge Wasserschloss’u yaratıcı bir halde tekrardan tasarlamalarını istedi.

Metaverse ve hibrit turizmin büyümesine artan ilginin somut bir örneği olan proje, insanları kültürel geçmişe daha kapsamlı yollarla bağlamak ve küresel turizmi desteklemek için suni zeka (AI), artırılmış gerçeklik (AR) ve Mekansal Ses benzer biçimde yeniliklerden yararlanarak küresel yaratıcı kabiliyetlere esin vermeyi hedefliyor.

METAVERSE’DE KÜLTÜREL MİRASI BENİMSEMEK

Şirket, Hamburg’taki pilot projeyi hayata geçirmek için bir AR ve VR geliştirme şirketi olan ARLOOPA ile çalıştı ve meşhur Wasserschloss binasını yaratıcı bir halde dönüştüren meşhur sanatçılar Yunuene ve Timo Helgert ile ortaklaşa iş yapmış oldu.

Yunuene, “Zamanda Yelken Açma” adını verdiği çalışmasında, deniz lojistiğindeki yeniliğin kendine özgü görsel estetiğiyle vakit içinde iyi mi dönüştüğünü göstererek, kent limanının evrimine işaret etti. Timo Helgert’in “Çiçek Açan Gelecek” adlı emek vermesi ise Hamburg’un dünyanın en yeşil şehirlerinden biri olarak güzel bitkilerin ve nesli tükenmekte olan türlerin gelişebileceği yeşil bir gelecekte, Wasserschloss’un iyi mi görüneceğini yaratıcı bir halde hayal ederek daha fütürist bir yaklaşımı benimsedi.

‘AR VE AI TEKNOLOJİLERİ DAHA ÇOK KULLANILACAK’

HONOR CEO’su George Zhao, “Küresel bir teknoloji şirketi olarak, insanların geçmişten gelen kültürel hazineleri deneyimlemesine ve bununla birlikte geleceğin olanaklarını keşfetmesine olanak tanıyan akıllı aygıt teknolojisi geliştirmek istiyoruz. Hibrit gezim patlamasına katkıda bulunan, dünya genelinde akıllı telefon kullanıcıları için fizyolojik deneyimleri artıran AR ve AI teknolojilerinin artık daha çok kullanıldığını görüyoruz” dedi.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Ne Demek - Bursa son dakika - Ehliyet Sınavı Çıkmış Sorular - Paket Arıtma - Gebze implant diş - Kulis haber -
sesli sohbet elektronik sigara cam
Bebek Bakıcısı |
uaeupdates.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu radabet giriş Puff nesinecasino gaziantep bayan escort antep escort