Siber suçlarla mücadele yerli teknoloji ile olmalı – Yeni Akit

Siber Güvenliğin önemi son yıllarda daha da artmaya başladı. Ülkeler bu mevzuda mühim yatırımlar yapmış oldu. Savaşlar artık bu alanda yürütülüyor. Siber güvenlik devletler açısından mühim olmasıyla birlikte vatandaşlar açısından da önemli bir sorun. Dijital alanın yaşamımıza başat olmasıyla beraber birçok tehlikeyle karşı karşıya kaldık. Ülkeler ve vatandaşlar için yaşamsal bir öneme haiz olan Siber Güvenlik meselesini Ankara Siber Güvenlik Teşkilatı Derneği Başkanı Sayın Fatma Mert ile konuştuk.

Ilk olarak siber terimini açıklar mısınz?

– “Siber” teriminin lügat anlamına baktığımızda sanal gerçeklik olarak çıkmaktadır. Sadece “Siber güvenlik” anlamına baktığımızda birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Son yıllarda hızla gelişen teknolojinin gelişmesiyle neredeyse her alanda karşımıza çıkmaktadır. Telefondaki web girişleriyle, web ağına kadar geniş bir kavramda ki bir banttır, siber güvenlik. Bu bağlamda önemini, kavram olarak yerini anlatmak epey bir vakit alır fakat özetlemek gerekirse anlatmak istersek, günümüzde gelişen teknolojilerden faydalandığımız benzer biçimde hem de dezavantajları da var. Dezavantajlardan bir tanesi alacağımız tedbirlerdir. Eksileri de var. Bu aşamada siber güvenlik politikamızı her kişinin kendince almış olduğu önlemi yerleştirirsek daha rahat hızla gelişen teknolojinin yararlarından yaşamımıza katabiliriz.

Siber güvenliğin önemi artık ortada. Bu manada ülke olarak siber güvenlik politikamız var mı?

– 2016 senesinde alınan tedbirler gereği önemi anlaşılmaya başlanmıştı. 2022-2023 fiil planında daha detaylandırarak Cumhurbaşkanımızın talimatıyla, İçişleri Bakanlığımızla beraber meydana getirilen çalıştayda birazcık daha önemi artmıştı.

Şu an tamamen kafi uygulanıyor mu?

– Oldukca uygulanmıyor fakat ufak bazda da olsa başlandı. En azından şu an da kurumlar, ülkemizin siber hücum risklerini biliyor.

Her kurumun verisinin korunması lazım. Siber güvenlik alanında dışarıdan saldırıların olmaması lazım. Bence kurumlarda bilişim uzmanı arkadaşlarımızın olması lazım. Bunlar bir ihtimal sayıları azca da olsa hususi eğitilmeleri gerekir. Şu anda politikamız var. Fakat zaman içinde politikamızın daha iyi oturacağını düşünüyorum.

Yazılım olarak iyi mi? Siber güvenlik yerli ve ulusal projeler var mı?

– Yazılım anlamında normalde söylediğim benzer biçimde 2022-2023 siber güvenlik strateji fiil planındaki bu eleştiri altyapıların kullanılması, organik siber güvenlik ağı, yeni nesil teknolojilerin güvenliği, siber suçlarla savaşım, yerli ve ulusal teknolojilerin geliştirilmesi, siber güvenliğin ulusal güvenliğe entegrasyonu. Internasyonal işbirliğinin geliştirilmesi benzer biçimde maddelerle geniş çapta bir fiil planı hazırlanmıştır.

Dolayısıyla yerli yazılım anlamında da devletimizde birçok firmanın yerli yazılımı vardır. Bizim resmi kurumlarımızın da fiil planı içinde yer edinen yazılımları vardır.

Şu an da Türkiye’nin siber güvenlik alanından almış olduğu önlemler, alınan stratejik uygulamalar yeni başlatılmış durumda. Yeni başlamasına karşın mühim bir konuma da gelmiş durumda.

Siber güvenlik mevzusunda hangi ülkeler büyük yatırımlar yapıyor?

– Tüm dünya da siber güvenliğin, siber saldırıların etkin hale geldiği için tüm ülkeler kendine gore bilgiler ya da stratejiler geliştirmektedir. Tüm ülkeler siber saldırılara karşı kendince önlemler almaktadır.

Bizim devletimizde de bunu BTK (Data Teknolojileri Kurumu) üstlenmiş vaziyette. Evet, onların emekleri var. Nerede ise rolün tamamını onlar üstlenmekte. Onun yanında da biz STK’lar destek hizmetler olarak düşünebiliriz, destek ve ortaklaşa iş anlamında olabilir.

Dış ülkelerde de kendi iç güvenliğinden dolayı bir çok vakit kendi kurumlarının şu şekilde, yasal süreçte güvenlik stratejileri olarak belirlemişler. NATO ülkelerinin tümünde şu an da fazlaca mühim durumda ve hepsi muhteşem emek harcamalar yapmakta.

NATO’nun Siber Müdafa Mükemmeliyet Merkezi’ni Estonya’da kurmasının sebebi nedir?

– Estonya’da kurmasının sebebi, biliyoruz ki soğuk cenk sonrası birçok Sovyet Rusya uydusu benzer biçimde Rusya’nın etkisinden çıkmaya çalışıyordu. Bu vakit diliminde de 2007’deki bilinmeyen asker anıtının Tallin şehrinde olmasından dolayı bir kriz oluşturdu ve dolayısıyla Estonya siber saldırılara açık hale geldi. Fazlaca siber hücum aldı. Bu yüzden NATO burada bir üs kurdu.

NATO’nun siber güvenlik mevzusundaki tutumu nedir?

– NATO ülkelerinin aslına bakarsanız geçmişe dönük bir politikaları vardı. Yaşadıkları süreç itibariyle. Şu anda, onların ki terör ile savaşım mükemmeliyet merkezi Ankara’da kurulduğu için NATO ile iş birliğine girdiğimiz zaman bunlarla daha etkin şekilde yapılabilir.

Bizim aslen yeni başlamış olduğumuz durum NATO’nun önceki durumuyla inşallah neredeyse aynı pozisyona gelmek suretiyle. Bu sebeple bizde de yeteri kadar önemi anlaşıldı. Dolayısıyla bu fiil planını uygulama çerçevesinde kurumalar en azından mesela bizim kurumumuzda ki bölümün oluşturulması ve bir çok kamu kurumumuz da siber güvenlik ile ilgili olmasa da bir birim oluşturuldu. Bilişim ile ilgili dostlar göreve getirildi.

Bundan sonraki süreçlerde bilişim uzmanları arkadaşlarımızın siber güvenlik mevzularında ihtisaslaşmış olacağına inanıyorum. Şu an da güvenlik politikamız var fazlaca şükür ve ilerleyen zamanda birazcık daha gelişeceğini düşünüyorum.

Siber güvenlik meselesi kalım meselesi olması hasebiyle askeri açıdan neler yapıyoruz?

– Askeri alanda da mühim atılımlar var. Bir ihtimal siber güvenlik olmadan ilkin de aslına bakarsanız askeriyemizin kendince oluşturduğu bir müdafa sistemi vardı. Müdafa sistemine siber güvenlik politikalarının eklenmesiyle, onların aslına bakarsanız geçmişten gelen bir stratejileri var. Şu an da, askeriyenin ilave olarak siber güvenlik teriminin katılmasıyla bunu bir ihtimal daha üst seviyelere taşırlar.

Yeni başlamış bir politikası yok. Daha evvelinde de bildiğiniz gibi askeriyenin iç koruma birimi devamlı etken haldedir.

Siz sivil kanattasınız. Siber güvenlik alanında kamu ve {özel sektör} içinde bir ortaklaşa iş var mı?

– Şu an da fazlaca gelişmiş bir ortaklaşa iş yok. Bir çok hususi firmaların kendince açtıkları kurslar, seminerler. Bu tarz şeyleri entegre etmek için fazlaca azca müracaatlar oluyor fakat tam olarak resmi olarak {özel sektör} ile kamu kurumlarının birebir güncel bir duruma hemen hemen gelmedik.

Siber güvenlik alanında üniversitelerimizde bölümler var mı?

– Türkiye’de hemen hemen tüm üniversitelerde bu şekilde bir bölüm yok fakat açılması planlanıyor. Sadece hemen hemen tam olarak açılmış değil.

Dünyada ise bunlar siber güvenlik olarak değil de müdafa olarak birçok merkezler var. Dünyadaki sistemler Türkiye’ye entegre edilebilir. 4 yada 2 senelik bölümler olabilir.

Bana gore siber güvenlik ile ilgili de bölüm açılması lazım. Gençlerin resmi bir bölüm olarak alan seçilmesine fırsat verilirse onların ilgilenmesi daha çok olur diye düşünüyorum.

Siber güvenlik yurttaş açısından da fazlaca mühim. Örnek olarak sanaldan alışveriş yaptığımız da kredi kartı bilgilerimiz site tarafınca bilinmiş oluyor. Iyi mi bir tedbir alabiliriz?

– Bilhassa kovid sürecinde neredeyse her alışverişimizi sanaldan hayata geçirmeye başladık. Daha da yaygınlaştı. Bu anlamda internetteki kart güvenliğimizi gözetmemiz lazım. Güvenmediğimiz sitelerden alışveriş yapmamalıyız.

Artık netin sanal kartları var. Diyelim ki, 3000 liralık bir alış-veriş yapacaksınız ona o denli miktar para yükleyip onu harcıyorsunuz. Bir ihtimal onu kullanabilirsiniz.

Aslına bakarsak doğrusu fazlaca fazla alış-veriş yapmamak fakat yapıyoruz. Örnek olarak benim belirli bir site vardır alışveriş yaptığım. Artık aldığınız ürünün ne geleceğini bilemiyorsunuz. Kendi güvenliğinizden öte.

Dijital bilgileriniz, kart bilgileriniz kopyalanabiliyor. Oldukca bildiğiniz sitelerden sanal kart uygulamasını kullanarak alış-veriş yapabilirsiniz.

Evlatların siber güvenliği iyi mi sağlanacak. Bazı iddialar var oyun oynayan çocuğun görüntüsü alındığı yönünde. Doğru mudur?

– Aslına bakarsak çocuklardaki siber güvenliğini önemi daha çok. Bu başlı başına bir mevzu. Ailelere daha çok mesuliyet düşüyor. Bilhassa ilköğretim, ortaokul çağlarında onları rahatsız etmeden web girişlerine, oynadıkları oyunları denetlemek gerekir.

Bazı oyunların indirilmesinde bazı virüsler var. Görüntüsü alınıyor mu yanlış data vermek istemem fakat aslına bakarsanız bağlanıldığı anda sizi kopyalayabiliyor. Sistem gereği. Evet, çocuklar oyun oynamalı, interneti kullanmalı fakat onları rahatsız etmeden, denetim ederek, sitelerine bakarak, belirli sitelere girişleri genel olarak evde ki web kullanımından kısarak yapmaları daha doğru. Evlatların her oyuna girmesi doğru değil.

Uygulamaları önlemli kullanmakta fayda vardır

İsrail Ulusal Siber Bürosu’nun, toplumsal medyadan kişileri takip edip verileri kopyaladığına dair iddialar hakkında neler söylemek istersiniz?

– Onunla ilgili data vermek doğru değil fakat aslına bakarsanız siz Google’dan herhangi bir şey arattığınız zaman ne kadar süre olursa olsun başka siteye girdiğiniz vakit aradığınız şeyler yan tarafta gözüküyor. Onlar data sistemi.

İnternet, WhatsApp olsun bunlar aslına bakarsanız gözüküyor. Mümkün mertebe önlemli kullanmakta fayda vardır. Devletimizde uygulanan Internasyonal güvenlik sistemimiz gereğini yapıyordur aslına bakarsanız.

Hususi firmalar ve kurumlar bu mevzuda kafi güvenliğe haiz mi?

– Evvelde bir çok kurumumuzun data verisindeki siber güvenlik fazlaca kafi değildi. Daha yeni yeni kurulmaya başladı. Bir defasında rastladım bir alış-veriş sitesi yada butik şeklinde ki bir kurum siber güvenlik bilgilerinin siber saldırıya uğrayıp tüm sitelerin çöktüğünü biliyorum. Tüm müşterilerinin portföylerini kaybettiklerini biliyorum.

 Çocuklarımıza siber güvenliğin hayatımızdaki yeri anlatılmalı

Pek fazlaca okulun reklamlarında kodlama eğitimi verildiğini görüyoruz. Kodlama eğitimi için ne düşünüyorsunuz? Bilişimin gelişimi için eğitim sektörüyle ilgili sizin öneriniz var mı?

– Okullardaki siber kodlamadan ilkin tüm eğitim sistemindeki bilhassa ilköğretim 3. ve 4. sınıftan liselere kadar siber güvenliğin hayatımızdaki yeri anlatılmalı. Kodlama aslen bir şifreleme işlemi benzer biçimde.

Bunlar da kodlama yaptığımızda şifreleme ne kadar güvenli, en basitinden telefonumuza girdiğimiz zaman yapacağımız bir gizyazı. Günlük hayatımızda banka yada başka bir şey olsun fazlaca gizyazı var. Dolayısıyla ayrı ayrı gizyazı koymuyoruz bir çok zaman. Bir gizyazı ile bir çok alanlarda kendimize kolaylık sağladığımızı düşünüyoruz.
Küçüklere en başta kodlamanı doğru olarak yapılması icap ettiğini, koyulacak bir şifrenin kolay fakat öneminin fazlaca fazla bulunduğunu anlatmamız gerekiyor. Bunun yavaş yavaş başladığını düşünüyorum. Ilkin bir eğitim verilmeli. Bana gore ilkokulda, üniversitede bölümler yada kurslar açılarak çocuklarımıza, gençlerimize anlatmamız gerekir.

Siber güvenlik mevzusunda kendisini yetiştirmek isteyen gençler nereden başlamalılar? Neler önerirsiniz?

– Ilk olarak kendilerinden başlamalı genç dostlar. Data teknoloji araçlarını kullanırken dikkat etmeli. Azca ilkin söylediğim benzer biçimde şifreleme işlemi kişisel bir güvenlik işlemidir, bundan başlamalı.

İnternet girişlerinde kimi zaman çerez olarak görünen güvenlik önlemlerini görmeli. Kimi zaman bunu önemsemiyoruz. Genç arkadaşlarımız ilk olarak kendi kullanımlarıyla bir önlem alarak başlamalı. İlerleyen bazda bunların detaylarını öğrenerek arkadaşlarına aktararak kurumlarda etkinlik düzenleyerek devam etmeliler.
Genç arkadaşlarımızın, ilkin kişisel tedbirlerimizle başlaması gerekir.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Ne Demek - Bursa son dakika - Ehliyet Sınavı Çıkmış Sorular - Paket Arıtma - Gebze implant diş - Kulis haber -
sesli sohbet elektronik sigara cam
Bebek Bakıcısı - Omegle - Sohbet Odaları -
uaeupdates.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu radabet giriş Puff langstoninstitute.org gaziantep bayan escort antep escort