Teknoloji milyarderlerinin ‘felaketten kaçış’ plânları… – Hürriyet

Haberin Devamı

Dünya, küresel iklim krizi, artan çevre kirliliği, internasyonal krizler, savaşlar ve süratli nüfus artışı sebebiyle felaketlere her gün birazcık daha yaklaşırken, önde gelen teknoloji milyarderlerinin en fena senaryolar için kurtuluş plânları yapmış olduğu ortaya çıktı.

Görünürde hepimizin yaşamını kolaylaştırmak için çalışan, çevre sorunlarıyla savaşım eden, her fırsatta ileri teknoloji yardımıyla insanlığın mutlu ve “müreffeh” yarınlara ulaşacağını müjdeleyen milyarder girişimciler, dünyanın değişik noktalarında lüks ve güvenlikli sığınaklar satın alıyor.

Küresel servetin mühim bir kısmını ellerinde tutan ultra zenginler, uzak gezegenlerde koloniler kurmanın, uzun bir yaşam yaşamı sürdürmenin ve servetlerini korumanın yollarını bulabilmek için kafa yoruyor.

Peki gün gelir de korkulan olursa zenginler nereye kaçacak? İşte insanlığın geri kalanı ile aynı kaderi paylaşmak istemeyen teknoloji zenginlerinin plânları… 

Haberin Devamı
Teknoloji milyarderlerinin felaketten kaçış plânları…

Dijital değişen teknolojinin yaşantımız üstündeki etkilerine dair sayısız makalesi bulunan Douglas Rushkoff tarafınca kaleme alınan ‘Survival of the Richest’, bu ay okurlarla buluştu.

ULTRA ZENGİNLER DÜNYANIN YOK OLUŞUNA HAZIRLANIYOR

Yazar Douglas Rushkoff, geçtiğimiz günlerde piyasaya çıkan Survival of the Richest: Escape Fantasies of the Tech Billionaires (Zenginlerin Hayatta Kalma Mücadelesi: Teknoloji Milyarderlerinin Kaçış Fantezileri) isminde kitabında, büyük teknoloji devlerinin gelecek plânlarına ve kıyamet senaryolarına ilişkin oldukça garip ayrıntılara yer verdi.

Kitabın yayımlandıktan sonrasında teknoloji milyarderlerinin ilgisini çektiğini belirten Rushkoff, The Guardian için değindiği yazıda bu isimlerle yapmış olduğu görüşmelerde yaşamış olduğu garip vakaları okurlara aktardı. 

Rushkoff, teknoloji milyarderlerinin bilhassa dünyanın yok oluşuna hazırlandıklarını çarpıcı bir üslupla ortaya koydu.  

‘EN GÜVENLİ YER YENİ ZELANDA MI YOKSA ALASKA MI?’

Haberin Devamı

“Havaalanında bir limuzin beni bekliyordu. Üç saatlik oldukca uzun bir seyahat yaptık. İçimden ‘Kim bu kadar uzak bir yerde konuşma düzenlemek ister?’ diye düşünmüştüm. Yaklaştıkça küçük bir havaalanına inen hususi jetleri gördüğümde oldukça şaşırdım” ifadelerini kullanan Rushkoff, katılmış olduğu görüşmede etrafını çevreleyen milyarderlerin ağzından değişen teknolojinin ve dünyanın geleceğine dair detaylı bir senaryo dinlediğini söyledi.

İçinde bulunmuş olduğu ortamı “Masanın etrafına oturdular ve kendilerini tanıttılar; teknoloji yatırımı ve risk sermayesi dünyasının üst kademesinden beş süper varlıklı adam” sözleriyle tanım eden meşhur yazar, teknoloji milyarderlerinin kendisini toplantıya çağırma sebebinin kitabında ileri sürdüğü fikirlerin arka plânı bulunduğunu belirtti ve ekledi:

Haberin Devamı

“Birazcık söyleşi ettikten sonrasında değişen teknolojinin gelecekte ulaşacağı noktaya ilişkin görüşlerimin onların ilgisini çektiğini fark ettim.”

Teknoloji milyarderlerinin felaketten kaçış plânları…

Fotoğraflar: iStock

Rushkoff, sunumunun arkasından “Bitcoin mi yoksa Ethereum mu?”; “Sanal gerçeklik mi, artırılmış gerçeklik mi?”; “Kuantum hesaplamayı ilkin kim başlatacak, Çin mi yoksa Google mı?” şeklinde yoğun bir sual yağmuruna tutuldu.

Yazarın aktardığına bakılırsa bir noktada söyleşi ansızın “kaygı verici” bir noktaya evrildi.

Zira katılımcılar “Küresel yok oluşun arkasından dünya üstünde neresi daha güvenli olacak, Yeni Zelanda mı yoksa Alaska mı?”; “Dışarıdan yardım almaksızın ne kadar bir süre hayatta kalınabilir?”; “Bir kıyamet sığınağının kendi öz kaynakları iyi mi yaratılır?”; “Yeraltı suyunun kirlenme olasılığı nedir ve arıtma süreci iyi mi olmalı?” şeklinde sorular üstünde münakaşaya başladı.

Haberin Devamı

KENDİ ÖZEL SIĞINAKLARINI İNŞA ETMİŞLER BİLE!

Dünyayı bekleyen küresel tehditler üstünde münakaşaya süregelen teknoloji milyarderleri, ihtimaller içinde yıkım senaryolarını teker teker masaya yatırdı.

Bir bilim kurgu filminin senaryo toplantısını çağrıştıran buluşmada, küresel ısınmanın mı yoksa biyolojik savaşın mı daha büyük bir tehdit oluşturacağını tartışan zenginler; çevresel çöküş, toplumsal ayaklanma, nükleer patlama, durdurulamaz bir virüs salgını yada her şeyi alt üst eden fena niyetli bir bilgisayar virüsüne karşı kurtuluş senaryolarını uzun uzadıya değerlendirdi.

Üstelik Rushkoff’un yazısına bakılırsa teknoloji şirketlerinin CEO’ları için bu meseleler kuramsal tartışmaların oldukca ötesinde; birçok milyarder yıkım sığınağını inşa etmeyi çoktan bitirmiş durumda. Sadece problemler bu şekilde de bitmiyor. Milyarderler şimdi de güvenliği iyi mi sağlayacakları mevzusunda kara kara düşünüyor. 

Haberin Devamı
Teknoloji milyarderlerinin felaketten kaçış plânları…

GÜVENLİK PERSONELİNE ELEKTRONİK TASMA TAKMAYI DÜŞÜNÜYORLAR

Görüşmede şahit olduğu sahneleri okurlarla paylaşan Rushkoff, “Söz alan bir girişimci tartışılan seçeneklerden birinin yaşanması durumunda gizli saklı sığınağında konuşlandırmak suretiyle bir düzine deniz piyadesini işe aldığından bahsetti. Bu aşamada tek derdi haiz olduğu kripto varlıkların değersiz hale gelmesi durumunda onlara iyi mi ödeme yapacağıydı ” ifadesini kullandı.

Peki fakat gezegenin yok olma noktasına gelmesi ihtimaline karşı güvenlik için sığınak inşa edenler, kendi çalışanlarına iyi mi güvenecekler? Rushkoff’a bakılırsa bu mevzu da görüşmede ciddi ciddi tartışıldı. Zenginler kendilerinden fizyolojik olarak kat kat üstün olan askerleri disiplin altına alabilmek için de güvenlik personeline elektronik tasma takma çözümünü üretti.

Görüşmede bazı milyarderler gıdaları korumak için şifresini bir tek kendilerinin bilmiş olduğu hususi kilitler geliştirdiklerini, hatta gardiyan ve işçi olarak hizmet edecek robotlar tasarlamayı dahi düşündüklerini de dile getirdi.

BU İNSANLAR ASLINDA BİRER KAYBEDEN

Elektronik tasmaları ve işçi robotları duyunca neye uğradığını şaşırdığını belirten Rushkoff, mevzuya insani bir yerden yaklaşma çabasıyla söylediği, “Güvenlik çalışanının ve çalışanların gelecekte size sadakat göstermelerini sağlamanın yolu, onlara şu anda dostça hareket etmektir. Cephane ya da elektrikli tellerden ziyade insanlara ve insan ilişkilerine yatırım yapmanız gerek” sözlerinin garip bakışlar ve alaycı tebessümlerle karşılandığını da sözlerine ekledi.  

Yazar, “Tam o sırada şunun farkına vardım. Bu insanoğlu aslına bakarsak birer kaybeden. Sığınak stratejilerini değerlendirmem için beni çöle çağıran milyarderler, ekonomik oyunun galipleri değil, aksine kurbanlarıydı. ‘Yarattıkları zarardan kendilerini izole edecek kadar oldukca para kazanmak’ şeklinde tanımlayabileceğimiz bir zihniyete yenik düşmüşlerdi” ifadelerini kullandı.

Teknoloji milyarderlerinin felaketten kaçış plânları…

İNSANLIĞIN GERİ KALANINDAN UZAK DURMAK İSTİYORLAR!

Peki, kim nereye gidecek? Jeff Bezos uzaya, Peter Thiel Yeni Zelanda’da yaptırdığı sığınağa, Mark Zuckerberg de sanal Metaverse’üne mi sığınacak?

Şurası bir gerçek ki, aşırı zenginler ve ayrıcalıklılar kendilerini, iklim değişikliği, yükselen deniz seviyeleri, kitlesel göçler, küresel salgın hastalıklar ve besin krizi şeklinde gerçek tehlikelerden yalıtmak istiyorlar. Hatta bu mevzuda takıntılı hale gelmişler bile diyebiliriz.

Onlar için değişen teknolojinin geleceği tek bir şeyle ilgili: İnsanlığın geri kalanından olabildiğince uzak durmakla…

Toplumları şekillendiren teknoloji araçlarını geliştiren milyarderlerin, aslına bakarsak dünyayı başkaları için yaşanmaz hale getirebileceklerini asla düşünmediklerini belirten Rushkoff, “Üstelik daha ilkin kendi hassasiyetlerini toplumumuzun dokusuna işleyecek araçlara da haiz değildiler. Bugün ortalık bu egoist ve yalıtımcı bakış açılarını destekleyen algoritmalarla ve zekâlarla dolu. Bu tarz şeyleri benimseyebilecek kadar sosyopat olanlar, parayla ve geri kalanımız üstünde egemenlik kurmakla ödüllendiriliyor. Sistemin çıktıları gene sistemi besliyor. Bu yeni bir şey” ifadesini kullanıyor.

KOLONİ KURMAK İSTEYEN DE VAR, YENİ BİR DÜNYA TASARLAYAN DA…

Bugün gelinen noktada, sanal piramitlerin tepesindeki milyarderler, sonsuza kadar bizlere hükmetmek yerine, oyunun sonundaki çıkış stratejileri üstüne etken olarak düşünmeye başladı bile.

Tesla kurucusu Elon Musk’ın Mars’ta koloni kurma çabalarından esin alan Peter Thiel’ın yaşlanma süreçlerini tersine çevirmeye emek vermesi da suni zeka geliştiricileri Sam Altman ve Ray Kurzweil’in zihinlerini süper bilgisayarlara yüklemesi de dünyayı daha iyi bir yer haline getirmekten ziyade insan olmanın gerekliliklerini aşmaya çalışan bir dijital geleceğe hazırlandıkları anlamına geliyor.

Teknoloji milyarderlerinin felaketten kaçış plânları…

SÜPER LÜKS KIYAMET SIĞINAKLARI

Öteki taraftan kıyamet hazırlığı adeta bir sektöre dönüşmüş durumda. Mesela Rising S. Company müşterilerine, 8,3 milyon dolar karşılığında içinde kapalı yüzme havuzlarından bowling salonlarına her türlü konfor ve eğlencenin bulunmuş olduğu oldukca lüks sığınaklar sunuyor.

Vivos adlı bir şirket ise, Soğuk Cenk döneminde inşa edilmiş sığınakları lüks yeraltı dairelerine dönüştürüp satıyor. Bu dairelerde yok yok! Sinema salonları, büyük yemek alanları, güneş simülasyonlu bahçe ve havuzlar, şarap mahzenleri ve daha birçok şey zenginleri evlerinde hissettirmek için sığınaklara dahil ediliyor.

Çekya’da bulunan Oppidum şeklinde ultra seçkin sığınaklar ise milyarderler için uzun soluklu barınmada, ruh sağlığı ve dingin bir zihin vaat ediyor.

‘O GÜNÜN GELMESİNİ ENGELLEMELİLER’

Ne var ki Rushkoff sığınakların milyarderleri yarattıkları felaketlerden koruyamayacağını zira sonucunda toplumun geri kalanının işleyişinin onları da etkileyeceğini belirtti.

Duvarlarla çevrelenmiş kaleler kurulsa dahi insan alın terine gereksinim duyulan bu alanların, dış dünyadan düşünüldüğü kadar yalıtılamayacağını ifade eden Rushkoff, “Teknoloji zenginlerinin kendi yarattıkları gerçeklikten uzaklaşmak için verecekleri bu çaba boşuna bir uğraş olacak” dedi ve ekledi:

“Milyarderler ‘Kıyamet Günü’nden hakikaten kaçınmak istiyorlarsa insanlığı kaderlerine terk etmek yerine, hep beraber o günün gelmemesi için uğraş vermeleri daha akılcı olur.”

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku

Gizlilik ve Çerez Politikası
Ne Demek - Bursa son dakika - Ehliyet Sınavı Çıkmış Sorular - Paket Arıtma - Gebze implant diş - Kulis haber -
sesli sohbet elektronik sigara cam
Bebek Bakıcısı |
uaeupdates.com deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu radabet giriş Puff nesinecasino gaziantep bayan escort antep escort