AB, Omicron varyantlarıyla savaşmak için uyarlanan Biontech-Pfizer aşısını onayladı

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Avrupa Komisyonu, sonbahar ve kış ayları için planlanan aşı kampanyaları dikkate alındığında 'önemli bir kilometre taşına' ulaşıldığını duyurdu.

REKLAM

Avrupa Komisyonu, BionTech-Pfizer'in yeni koronavirüs alt değişkeni Omikron XBB.1'e karşı geliştirdiği Kovid-19 aşısının uyarlanmış versiyonunu onayladı.

Açıklamada, “Aşı yetişkinler, çocuklar ve 6 aydan büyük bebekler için ruhsatlıdır. Bu aşı, hastalıkla mücadelede önemli bir kilometre taşını temsil etmektedir” denilerek bunun üçüncü güncelleme olduğu hatırlatılıyor.

“Comirnaty” ticari adı altında kullanılan güncellenmiş aşının, mevcut baskın ve yeni ortaya çıkan varyantlara karşı “bağışıklık genişliğini artırması” bekleniyor.

Komisyon, Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'nin (ECDC) tavsiyeleri doğrultusunda, aşılanması gereken yetişkinler ve 5 yaş ve üzeri çocukların “hangi durumda olursa olsun tek bir doz alması gerektiğini” ekledi. Kovid-19 aşı geçmişleri”.

Yetki, EMA'nın üye devletlere sonbahar-kış aşı kampanyasına hazırlanmaları için zaman tanımak amacıyla yaptığı incelemenin ardından geldi.

Avrupa yürütme organından yapılan açıklamada ayrıca Mayıs 2023'te BioNTech-Pfizer ile imzalanan sözleşmede yapılan değişikliğin, üye devletlerin önümüzdeki yıllarda da yeni Kovid-19 varyantlarına uyarlanmış aşılara erişmeye devam etmesini sağlayacağı belirtildi. yıllar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir