Android uygulamaları için şifre belirleme: Android'deki uygulamalar için şifre nasıl ayarlanır?

Android işletim sistemi, bilgilerini güvende tutmak isteyen kullanıcılarına katmanlı bir seçenek sunuyor. Bu seçeneklerden ilki telefonun kilit ekranına girilen şifredir. Ancak kilit ekranı şifrenizi girdiğinizde başkaları tarafından öğrenilebilir, dolayısıyla önemli verileriniz için ikinci bir koruma katmanına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu noktada Android uygulamalarına özel bir şifre ayarı devreye giriyor. Telefonunuzda bulunan WhatsApp ve Galeri gibi özel bilgilere şifre eklenerek kişisel veri koruması artırılabilir. Bu uygulama kilitleri isteğe bağlı olarak bir şifre veya cihazınız destekliyorsa parmak izi veya yüz taraması gibi biyometrik bir şifre olabilir.

Android uygulamaları için şifre nasıl belirlenir?

Ekran kilidi: Telefonunuzun kilit ekranını PIN, parmak izi veya desen gibi seçeneklerle kilitlemek, telefonunuzdaki bilgilere erişimi korumak için bilinen en basit yöntemdir.
Uygulama Blokları: Bu özelliği destekleyen Android telefonlar, bazı uygulamalar için özel engellemeye izin verir. Bu engelleme özelliğini aktif hale getirmek için öncelikle Ayarlar > Güvenlik > Uygulama Blokları menüsüne gitmeniz gerekmektedir. Telefonunuzun uygulama kilitleriyle şifre oluşturmak için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekmektedir:

  • Ayarlar > Güvenlik > Uygulama Kilitleri'ne veya benzer ada sahip bir menüye gidin.
  • Uygulama kilitleri açılır.
  • Şifre korumalı uygulamalar seçilir.
  • Kilit için kimlik doğrulama yöntemi seçilir (PIN, desen, parmak izi vb.).
  • Gerekiyorsa güvenlik sorusu veya yedek şifre eklenir.

Android uygulamalarında şifre girme uygulamaları

Cihazınızda herhangi bir uygulama engelleme özelliği yoksa Google Play Store'da birden fazla üçüncü taraf uygulama engelleme uygulaması mevcuttur. Bu uygulamalarda PIN, desen, parmak izi ya da yüz tanıma gibi birçok farklı kimlik doğrulama seçeneği bulunuyor. Google Play Store'daki favori uygulama AppLock uygulamasıdır.

AppLock, kişisel dosyaları ve uygulamaları korumak için kullanılan ücretsiz bir uygulamadır. SMS, kişiler, Gmail, Facebook, Instagram ve Whatsapp gibi favori sosyal medya uygulamalarını kilit ekranı ile korumak isteyen kullanıcılar, bu program ile istedikleri uygulamaları seçip şifre belirleyebilirler.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
EPDK motorin ve benzine katkı kararı!EPDK motorin ve benzine katkı kararı!
Antalya huzurevinde korku dolu anlar! Antalya huzurevinde korku dolu anlar!
Kararını açıkladı!  Başkanlığı bırakınKararını açıkladı! Başkanlığı bırakın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir