Dijital sağlık denilince akla yapay zeka geliyor: TEKNOLOJİ

Dijital Sağlık Derneği (DİSADER), sağlık çalışanları arasında gerçekleştirilen dijital trendler araştırmasının sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Sağlık sektöründeki dijitalleşme eğilimlerini ve bu eğilimlerin sağlık çalışanları üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmayı amaçlayan anket, çoktan seçmeli sorular ve uzaktan erişim yöntemi kullanılarak 1.149 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. DİSADER'in çalışmalarına yön verecek anketin sonuçlarında; Yapay zeka kavramının yanı sıra veri güvenliği endişesinin de dikkat çektiğini söyleyen DİSADER Yönetim Kurulu Başkanı Emin Fadıllıoğlu, teknolojik gelişmelerin yanı sıra sağlık alanında dijitalleşmenin de bir dönüşüm olduğunu söyledi. hastalara sunuyor. daha iyi bakım ve yardım hizmetlerine erişimini sağlar ve sağlık çalışanlarının verimliliğini artırır. Yapay zekadan uzaktan testlere kadar uzanan yenilikler, sağlık hizmetlerini daha etkin ve erişilebilir hale getiriyor. Aynı zamanda veri güvenliğine ilişkin endişeler sektörün daha güvenilir ve yenilikçi çözümler üretmesi gerektiğini gösteriyor. DİSADER olarak bu fırsatları değerlendirerek dijital sağlık ekosisteminin gelişimine katkı sağlamaya devam edeceğiz” dedi.Dijital sağlık denilince akla gelen ilk kavram: Yapay ZekaAnket katılımcılarına “Dijital sağlık denilince akla gelen ilk 3 kavram nedir?” sorusu soruldu. Soruya en çok verilen yanıt ise %22 ile “yapay zeka” oldu. Bunu yüzde 13 ile “hasta takibi” ve yüzde 12 ile “uzaktan muayene” kavramları takip ediyor. Katılımcıların dijital sağlık konusunda en çok öğrenmek istediği konular; dijital sağlık uygulamaları, dijital sağlıkta geleceğe yönelik beklentiler ve tedavide son teknolojiler oldu.Dijital trendler anketinden öne çıkan diğer noktalar

  • Sağlık hizmeti sağlayıcıları, dijital sağlık uygulamalarının bakımda kullanımı konusunda dikkatli davranıyor. Katılımcılara göre sağlıklı bir toplum için dijital sağlık uygulamalarının en etkili olabileceği alanlar yüzde 40 ile izleme ve değerlendirme, ardından yüzde 30 ile görüntüleme geliyor.
  • Dijital sağlık hizmetlerine erişim süresiyle ilgili olarak katılımcıların %34'ü hastane veya kliniğe erişimin uzun sürdüğünü belirtirken, %33'ü dijital sağlık hizmetlerinin maliyeti ve erişilebilirliği konusunda olumlu görüş bildirdi.
  • Dijital sağlık hizmetlerinde hasta verilerinin korunmasına yönelik görüşler dikkat çekiyor. Ankete katılanların %48'i veri güvenliği konusunda ciddi endişelere sahip.
  • Türkiye'nin dijital sağlık alanında yatırım ve altyapı açısından yetkinliği katılımcıların %33'ü tarafından yeterli görülüyor.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir