Emine Erdoğan: Teknolojiye duyarlı olmalıyız

class = “medyanet-inline-adv”>

“Turkcell Geleceğin Yazarları Platformu 10. Yıl Programı”, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, İstanbul Valisi Eşi Davut Gül Gülden Gül ve çok sayıda programcının katılımıyla İstanbul'da gerçekleştirildi.

“DİJİTAL DÖNÜŞÜM İNSANLIĞA DAHA ÖNCE SAHİP OLMADIĞI BİRÇOK DEĞERLİ FIRSATLARI SUNUYOR”

Programda konuşan Emine Erdoğan, “Ülke nüfusumuzun yarısını oluşturan genç kızlarımızın ve kadınlarımızın bu yazılı gelecekte yer alması, bu açıdan bakıldığında ülkemizin kalkınması için harcanan çabanın iki katına çıkması anlamına geliyor. Geleceğin konusu olan siber güvenlik alanında istihdam edilen kadın sayısının artması, sektörde kadınların varlığının artması ve bu alanda farkındalığın artmasının dijital dönüşümün sunduğu bir gerçektir. İnsanlığın daha önce sahip olmadığı değerli fırsatlara sahip olması, bilgiyi mekandan bağımsız hale getirerek daha erişilebilir hale getirmesi, dolayısıyla geçmiş aylarda bilgi edinmek için seyahat ve uzun arayışlara ihtiyaç duyulurken, bugün dünyanın bilgisine katkıda bulunulmaktadır. parmaklarımızın ucunda, kütüphanelere açık erişim, müzelerin dijital ortama aktarılması ve uzaktan eğitim gibi fırsatlar cinsiyet temelli kısıtlamaları aştı. “Kazınmış engellerin üstesinden gelmeyi kolaylaştırıyor” dedi.

class = “medyanet-inline-adv”>

“TEHDİT UNSURLARINA KARŞI HER TÜRLÜ SAVUNMAYI GÜÇLENDİRMEK İÇİN ÇALIŞMALIYIZ”

Erdoğan, şöyle konuştu: “Tıpkı gerçek dünyadaki suçlar ve insan hakları ihlalleri konusunda olduğu gibi sanal dünyada da altyapı oluşturmak, teknoloji okuryazarı olmak ve tehdit unsurlarına karşı her türlü savunmayı güçlendirmek için çalışmalıyız. Eğitimini aldığınız kurum kişisel verilerin korunmasından toplumsal değerlere kadar her şeye odaklanmalıdır.” Her geçen gün önem kazanan bu sektör, kadınlarımız için büyük bir potansiyel barındırıyor. Örnekleri çoğaltmak mümkün olsa da ilk büyük ölçekli bilgisayarın bir kadın tarafından geliştirildiğini, ilk gizli kodlama sisteminin de bir kadın tarafından yazıldığını hatırlatmak isterim. Bilgi Güvenliği” olarak bugünün ve yarının vatandaşlarınız için bir rol modeliniz var. Genç kızlarımız ve kadınlarımız, ellerine emanet edilen geleceğimizi gelecek nesillere bir nakış gibi bırakacak, kadınların akıl ve dirayetinin zincirleri kırıldıkça ve zarafet her alanda aktarıldıkça, ülke olmaya daha da yaklaşacağız. bilgi teknolojilerinde ön plandadır. Kadınların ellerinin dokunduğu dijital dönüşümün sizler sayesinde daha bilinçli bir gelecek vaat ettiğine ve sanal dünyanın herkes için daha güvenli olacağına inancım tamdır” dedi.

class = “medyanet-inline-adv”>

Emine Erdoğan: Teknolojiye duyarlı olmalıyız

“SANAL DÜNYANIN KÖLE OLMADAN, TÜM İNSANLARA ÖZGÜRLÜK KAPILARINI AÇMANIZI DİLERİM”

Emine Erdoğan, şunları söyledi: “Teknoloji alanında yaptığımız her türlü gelişmenin ulaşmak istediğimiz hedef değil, teknolojiyle olan ilişkinizde bizi asıl sonuca götürecek araçlar olduğunu unutmayın. Bir pusula olarak bilincinizi sizi üstün kılan erdem ve değerlere odaklamalı ve zihninizi sonsuzluğa çevirmelisiniz. Sadece askeriyeyle sınırlı olmayan bir bakış açısı geliştirmelisiniz. ticari alanların yanı sıra, gerçekte sibere doğru olan bu göç hareketinde insanlığın kültürel ve sosyal mirasını da koruyacak ve sanal dünyanın kölesi olmadan tüm insanlara özgürlüğün kapılarını açacaktır “Umarım öyledir” dedi. .

class = “medyanet-inline-adv”>

“Finansal okuryazarlık ve kadının ekonomik açıdan güçlenmesi KONUSUNDA SEMİNERLER GERÇEKLEŞTİRİYORUZ”

Programda konuşan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, şunları söyledi: “Bakanlık olarak finansal ve risk konularını anlamak için hizmet ve destek yelpazemizde genç kadınların ekonomik hayata katılımına yönelik önemli projeler hayata geçiriyoruz. ve farkındalık yaratmak amacıyla İl Müdürlüklerimiz koordinasyonunda 'Finansal okuryazarlık ve kadınların ekonomik olarak güçlenmesi' konusunda 'Seminerler' düzenliyoruz. Bu kapsamda 81 ilde 291 etkinlikle 748 bin 856 katılımcıya ulaştık ve eğitim faaliyetlerimize devam ediyoruz. 2016 yılından bu yana özel sektör ile iş birliği içerisindeyiz. Proje ile her alanda mühendis olmak isteyen kız çocukların yetiştirilmesine yönelik “Türkiye Mühendis Kızları Projesi”ni yürütüyoruz. “Onları destekleyerek mesleklerinde rol model olmalarını hedefliyoruz. dedi.

class = “medyanet-inline-adv”>

Proje kapsamında hayata geçirilen “Siber Güvenliğin Süper Kadınları”, “Geleceği Yazan Kadınlar – Gaziantep Yazılım Test Uzmanlığı” ve “Gönül Bağı – Yazılım Eğitimleri” programlarının mezuniyet töreni gerçekleştirildi. Törende 'Siber Güvenliğin Süper Kadınları'nın yazdığı 'Siber Güvenlik El Kitabı' da ilk kez tanıtıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir