Gazze'ye gıda yardımı taşıyan gemiler, İsrail saldırısının ardından yüklerini boşaltmadan geri dönecek

Kıbrıs'ın Larnaka limanı, Gazze'ye deniz yardım koridoru oluşturma çabalarında kilit rol oynuyor. Ancak bu çabalar, saldırının ardından WCK'nin faaliyetlerini durdurma kararı nedeniyle ciddi şekilde sekteye uğradı.

REKLAM

Kıbrıs Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Theodoros Gotsis, İsrail saldırılarında yedi yardım görevlisinin ölmesinin ardından hafta içinde Gazze'ye ulaşan yardım gemilerinin 240 ton teslim edilmemiş insani malzemeyle geri döneceğini söyledi.

Gotsis, “World Central Kitchen-WCK” adlı uluslararası gıda yardımı kuruluşunun çalışanlarının İsrail saldırısında öldürülmesinin ardından işini askıya aldığını söyledi.

Ancak sözcü, bu karardan önce Gazze'ye 100 ton civarında yardım malzemesi atıldığını söyledi.

İsrail'in dün (1 Nisan) Gazze'nin Deyr El Balah bölgesine düzenlediği saldırıda, uluslararası insani yardım kuruluşunun Batı yanlısı çalışanları ve bir Filistinli hayatını kaybetti.

Kıbrıs'ın Larnaka limanı, Gazze'ye deniz yardım koridoru oluşturma çabalarında kilit rol oynuyor.

Ancak bu çabalar, saldırının ardından WCK'nin faaliyetlerini durdurma kararı nedeniyle ciddi şekilde sekteye uğradı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 33 bine yaklaşırken, yüz binlerce insan açlıkla karşı karşıya.

İsrail, WCK'ye düzenlenen saldırının sorumluluğunu üstlendi

İsrail hükümetinin resmi hesabı X, ölümler nedeniyle taziyelerini dile getirse de başlangıçta sorumluluk kabul edilmedi. Ancak yaşananlarla ilgili soruşturma yürütüleceği belirtildi.

Ancak Başbakan Binyamin Netanyahu daha sonra Kudüs'teki bir ameliyattan sonra hastaneden taburcu edilirken yaptığı açıklamada, Gazze'deki yardım çalışanlarının İsrail güçlerinin “kasıtsız saldırısı” sonucu öldüğünü söyleyerek sorumluluğu üstlendi.

Netanyahu, açıklamasında şunları söyledi: “Geçen gün Gazze Şeridi'nde güçlerimizin istemeden masum insanları vurduğu trajik bir olay yaşandı. Savaşta böyle şeyler olur. Konuyu kapsamlı bir şekilde araştıracağız. Hükümetlerle temas halindeyiz. Bu olayın bir daha yaşanmaması için her şeyi yapacağız.” Şunları beyan etti:

WCK saldırının ardından Gazze'deki faaliyetlerini durdurdu

Bu arada ABD'nin başkenti Washington merkezli insani yardım kuruluşu World Central Kitchen WCK'dan yapılan açıklamada, ekibin saldırı sırasında 2 zırhlı araçta gerilimi azaltma bölgesinde olduğu belirtiliyor. üzerlerinde kuruluşun logosu bulunur.

Açıklamada, İsrail ordusuyla koordineli hareket etmesine rağmen 100 ton gıda yardımını bıraktığı depodan çıktıktan sonra hedef alındığı belirtildi.

Bölgedeki operasyonların derhal sonlandırılacağını belirten WCK'nin açıklamasında, ileride yapılacak çalışmalara ilişkin kararın yakın zamanda verileceği belirtiliyor.

Örgütün üst düzey yöneticisi Erin Gore, saldırıyla ilgili şunları söyledi: “Bu sadece WCK'ye yönelik bir saldırı değil, gıdanın savaş silahı olarak kullanıldığı acil durumlarda gönüllü olarak çalışan insani yardım kuruluşlarına yönelik bir saldırıdır.” dedi.

Kıbrıs Dışişleri Bakanı Konstantinos Kombos, yardım kuruluşunun “kurbanlara saygı göstermek” ve “güvenlik protokollerini gözden geçirmek” amacıyla Gazze'deki faaliyetlerini askıya aldığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir