Google Lens nedir? Google Lens nasıl ve nerede kullanılır?

Günümüzde Google bünyesinde geliştirilen ve kullanıcılara sunulan birçok uygulama bulunmaktadır. Google Lens de bu uygulamalar arasında yer alıyor. Kullanıcılar Google bünyesinde yer alan bu uygulamadan herhangi bir komisyon ödemeden rahatlıkla faydalanabilmektedir. Google Lens ayrıca hem Google iOS uygulamasında hem de Android çalıştıran mobil cihazlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Google Lens nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi Google Lens görsellerle ilgili bir hizmet sunuyor. Google tarafından geliştirilen bu uygulama, yapay sinir ağı teknolojisi yardımıyla çalışmaktadır. Kullanıcılar, bir tür görüntü tanıma yazılımı olarak da adlandırılan bu uygulamadan ücretsiz olarak yararlanabiliyor. Google Lens, dijital dünyayı gerçek dünyayla birleştirme özelliğiyle öne çıkan bir uygulamadır. Kamerayla çekilen fotoğraflardaki veya gerçek zamanlı görüntülerdeki ayrıntılara daha hızlı erişim sağlar. Kullanıcılar Google Lens ile nesne tanıma, görsel arama, metin okuma gibi birçok farklı özellikten yararlanabiliyor.

Google Lens nasıl kullanılır?

Yapay zeka tabanlı bir arama teknolojisi olarak öne çıkan bu uygulama ile kullanıcılar görsel arama gerçekleştirebiliyor ve metinleri birçok dile çevirebiliyor. Google Lens, insanlara çektikleri fotoğraf hakkında daha detaylı bilgi vermek için akıllı telefon kameralarını kullanıyor. Kamera bir nesneye doğrultulduğunda bu uygulama o nesne hakkında ayrıntılı bilgi sağlar. Bu uygulamanın kullanımı çok basittir. Google Lens kullanmak isteyen kişilerin izlemesi gereken adımlar şu şekilde:

Android cihazlar için

 • Öncelikle mobil cihazlarınıza Google Lens uygulamasını yüklemeniz gerekiyor.
 • Uygulamayı cihazınıza indirdikten sonra açın.
 • Uygulama açıldığında kamera ekranı doğrudan karşınıza çıkacaktır.
 • Daha sonra kamerayı detaylı olarak merak ettiğiniz bir nesneye doğrultun. Bu noktada uygulama görüntüyü algılamaya çalışacaktır.
 • Görüntüyü algılamaya başladığınızda o nesneyle ilgili bilgileri göreceksiniz.

iOS cihazları için

 • Öncelikle iOS cihazlarınıza Google uygulamasını yüklemeniz gerekiyor.
 • Uygulamayı cihazınıza indirdikten sonra açın.
 • Uygulamayı açtığınızda mikrofon simgesinin hemen yanında Google Lens simgesi görünecektir.
 • Ardından kamera simgesinin bulunduğu daireye tıklayın. Daha sonra kamerayı detaylı olarak merak ettiğiniz bir nesneye doğrultun. Bu noktada uygulama görüntüyü algılamaya çalışacaktır.
 • Görüntüyü algılamaya başladığınızda o nesneyle ilgili bilgileri göreceksiniz.

Google Lens nerede kullanılır?

Google'ın kullanıcılara sunduğu Google Lens, günümüzde pek çok farklı alanda kullanılıyor. Yapay zeka destekli bu uygulama sayesinde kullanıcılar, mobil cihazlarının kameraları ile birçok görevi kolaylıkla gerçekleştirebiliyor. Bu işlemler arasında görsel arama, çeviri, yerelleştirme, alışveriş ve akıllı metin seçimi gibi işlemler Google Lens ile kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor. Google Lens ayrıca dünya çapında yüzden fazla dilde çeviri hizmeti de sunmaktadır. Google Lens, Google tarafından ücretsiz olarak sunulmaktadır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Soruşturmada 1 komiser tutuklandıSoruşturmada 1 komiser tutuklandı
Yeni doğmuş bebeğini çöpe attı! İnternetten videolar izledi ve tüyler ürpertici açıklamalarda bulundu: Çocuğun babası...Yeni doğmuş bebeğini çöpe attı! İnternetten videolar izledi ve tüyler ürpertici açıklamalarda bulundu: Çocuğun babası…
  Senegalli işçiler çay hasadında! Günlük kazanç şaşırtıcıydı Senegalli işçiler çay hasadında! Günlük kazanç şaşırtıcıydı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir