İhracatçıların 'çifte takas' talebi – Son Dakika Ekonomi Haberleri

İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (IHBİR) Başkanı Kazım Taycı, ihracatçı olarak fiyat ve rekabet konusunda ciddi endişeleri olduğunu söyledi; İhracatçılara “çifte döviz kuru” uygulanması çağrısında bulundu.

Taycı ayrıca ekonomik liderlerin enflasyonla mücadele çabalarını anladıklarını ve desteklediklerini vurguladı.

Taycı, ihracatçıların döviz gelirleri dövizinde döviz kurunun şu anda 32 civarında seyreden dolar-TL kurunun en az 40 olmasını istediklerini söyledi.

İHBİR'in 2024 hedefleri ve ihracatın son durumunun değerlendirildiği toplantıda konuşan Taycı, şunları söyledi: “Tüm ihracatçılar gibi biz gıda ihracatçıları da şu anda kur nedeniyle sıkıntı çekiyor. Bunun nedeni ise mevcut döviz kurunun enflasyonun çok gerisinde kalması. Fiyatları bu şekilde belirliyoruz, döviz fiyatlarımızı da otomatik olarak artırıyoruz.” “Yani ürünümüzü 10 dolardan 11,5-12 dolara çıkardığımızda, döviz fiyatını neden artırdığımızı müşteriye anlatamıyoruz” dedi ve ekledi:

“Kurda yüzde 2 istedik, yüzde 4 dedik, yüzde 10 dedik. Ama artık meseleyi yüzdeye bağlayamayacak noktadayız. Mümkünse faizin uygulanması lazım.” double İHBİR olarak 160 ülkeye ihracat yapıyoruz. Bu pazarlarda uzun yıllar süren mücadeleyi aştık. “Raflarda yer bulduk. Döviz kuru nedeniyle burada raflardan düşersek, tekrar bu raflara çıkmak için çok daha fazla mücadele etmemiz gerekecek.”

Mevcut uygulamada ihracatçıların ihracat gelirlerinin yüzde 40'ını TCMB'ye satması gerekiyor. İhracatçı firmalar yurt dışından getirdikleri dövizleri Merkez Bankası'na satarken TL'ye çevrilen tutarın yüzde 2'si oranında döviz desteği alıyorlar. Ancak ihracatçılar bu desteğin yeterli olmadığını savunarak bu oranın önce yüzde 4'e, ardından yüzde 10'a çıkarılmasını talep etti.

Enflasyon ile döviz kuru arasındaki uçurum nedeniyle bu oranların bile şu anda yeterli olmayacağını belirten Taycı, ihracatçıya uygulanacak döviz kurunun en az 40 lira olması gerektiğini söyledi.

“Enflasyonla mücadeleyi elbette anlıyoruz ve destekliyoruz” diyen Taycı, diğer yandan ihracatçının üretimden kopmaması ve gelir kaybı yaşamaması için “çifte kur” uygulamasına geçilmesi gerektiğini söyledi. yurtdışındaki pazarlar.

“ACİL 40 TL'ye ihtiyacımız var”

Taycı, “Enflasyonla mücadelede hükümetin yani otoritenin uyguladığı politikaları destekliyoruz. Dolayısıyla döviz kurlarındaki artışın enflasyonu ciddi anlamda olumsuz etkileyeceğinin farkındayız” dedi ve ekledi:

“Bu nedenle üretici-ihracatçı beyanını verdikten ve para bankaya aktarıldıktan sonra dönüşüm anında çift kur uygulanması gerektiğini söylüyoruz. İhracatçının ihtiyacının karşılanabilmesi ve bunun (ihracat gelirinin) güncelleme yöntemiyle bunun üzerinden takas edilebilmesi için Merkez Bankası'na belirli aralıklarla “Çünkü artık yüzde bile söz konusu değil. Yüzde 4 dedik, sonra yüzde 10 dedik. Faiz 2’de kalıyor, hiçbir ihtiyacımızı çözmüyor. Acil olarak 40 TL'ye ihtiyacımız var.”

Toplantıda verilen bilgiye göre, İHBİR üyelerinin ihracatının 2024 yılında 4 milyar dolara, sektörün toplam ihracatının ise 14 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Mart ayında enflasyon yıllık yüzde 68,5'e yükseldi ve TL bu yılın ilk çeyreğinde dolar karşısında yaklaşık yüzde 9 değer kaybetti.

TATLI TATLI FİYATLARI %80 ORANINDA ARTIR.

Toplantıda İHBİR'in faaliyetleri kapsamındaki şekerleme ve çikolata ürünlerinin Kurban Bayramı öncesindeki fiyat eğilimini de değerlendiren Taycı, şunları söyledi: “Şekerleme fiyatları geçen yılın bayram dönemine göre yüzde 80 oranında arttı. Enflasyon oranındaki artış zaten rakamlara yansıyor.”

Ancak çikolatanın hammaddesi olan kakaonun rekoltesinin azalması ve buna bağlı olarak fiyatların artması nedeniyle şekerleme ürünlerinin çikolatadan daha cazip hale geleceğini söyleyen Taycı, şöyle konuştu: “Kakao yağının fiyatı 30 bin liraya çıktı. – “Çikolata, tonu 32 bin euro olan fiyatı nedeniyle ulaşılması zor bir ürün olacak. Maliyetlerdeki artış henüz ürünlere yansımadı. Bayramdan sonra fiyatlara yansıyacak. Ramazan Bayramı'ndan sonra.”” dedi.

Taycı, kakao fiyatlarının artması nedeniyle hem üreticinin hem de tüketicinin alternatif arayışına gireceğini belirterek, “Katı çikolata yerine çikolata kaplamalı ürünler tercih edilecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir