Irak-Türkiye boru hattının geleceği belirsizliğini koruyor

Irak-Türkiye boru hattının faaliyetlerini durdurmasının üzerinden bir yıl geçti ve akışın yeniden başlatılması konusunda hala bir ilerleme sağlanamadı.

REKLAM

Irak ile Türkiye arasında devam eden hukuki ve mali engeller nedeniyle petrol akışı henüz başlamadı.

Bir zamanlar küresel petrol arzının yaklaşık {3057bd132b9df7e7ac42bf0ba091787f6542268a25b80f376e2a5d1f334e9ba0}0,5'ini taşıyan boru hattının geleceği belirsizliğini koruyor.

Kürdistan Petrol Sanayicileri Derneği'nin (APIKUR) tahminlerine göre, Irak'ın kuzeydeki petrol ihraç rotası üzerinden Türkiye üzerinden her gün 450 bin varil civarında ham petrol dolaşıyordu ve bu rotanın kapatılması Irak'ın yaklaşık 11-12 milyar dolar zarara uğramasına neden oldu. dolar.

Konuyu bilen kaynaklardan biri Reuters'e, hattın yeniden açılmasının şu anda tartışılmadığını söyledi.

Ankara, 25 Mart 2023'te, Bağdat'taki Irak federal hükümetinin izni olmadan yarı özerk Kürdistan bölgesinden petrol ihracatını kolaylaştırarak 1973 tarihli anlaşmanın hükümlerini ihlal ettiğinin tespit edilmesi üzerine bir tahkim kararıyla akışı durdurdu.

Mahkeme, Ankara'nın 2014-2018 yılları arasında izinsiz ihracat nedeniyle Bağdat'a 1,5 milyar dolar tazminat ödemek zorunda kalacağına karar verdi.

Devam eden ikinci bir tahkim davası ise 2018 sonrasını kapsıyor. Davayı bilen iki kaynak, iki ülkenin uzun süredir devam eden bir hukuk mücadelesi içinde olduğunu söyledi.

Bu arada danışmanlık şirketi Wood Mackenzie, boru hattı teknik olarak çalışır durumda kaldığı sürece Irak'ın anlaşma kapsamında Türkiye'ye ayda yaklaşık 25 milyon dolar ödemesi gerekeceğini tahmin ediyor.

Siyasi bakış açısı

Jeopolitik faktörler de boru hattının işletilmesinin önündeki engellerden birini temsil etmektedir.

Irak hükümetinin, Saddam Hüseyin'in 2003'te devrilmesinden bu yana Kürtlerle gergin olan ilişkileri son zamanlarda daha da kötüleşti.

Reuters'e konuşan Washington Enstitüsü'nden Irak uzmanı Michael Knights, boru hattından akışın devam etmesi petrol fiyatlarını düşüreceği için ABD'nin de anlaşmaya aracılık etmeye çalıştığını söyledi.

Ancak Knight, “Yaklaşık 5-6 kez bu sorunu çözmeye çalıştılar ama artık yoruldular” dedi.

Boru hatlarının kapanması nedeniyle ihracatı durdurmak zorunda kalan Kürdistan Bölgesi'ndeki uluslararası petrol şirketleri de uzlaşmanın anahtarıdır.

İhracat yapamayan şirketler bunun yerine petrolü yalnızca Kürdistan'da yerel olarak önemli bir indirimle satabiliyor.

APIKUR'un Ekim 2022 ile Mart 2023 arasında teslim edilen petrol için 1 milyar dolardan fazla sendika kredisi var.

Dernek, şirketlerin kapatmadan bu yana toplu olarak 1,5 milyar dolardan fazla doğrudan gelir kaybettiğini de belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir