“İsrail Mart ayında Gazze’ye yapılan yardımın yarısından fazlasını engelledi”

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stehpane Dujarric, günlük basın toplantısında BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi'nin (OCHA) aylık Gazze raporunu açıkladı.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dujarric, Mart ayında Gazze'ye ulaştırılması planlanan “hayat kurtarıcı yardımın” İsrail yetkilileri tarafından engellendiğini söyledi.

Dujarric, “Birleşmiş Milletler tarafından İsrail yetkilileriyle koordinasyon gerektiren yüksek riskli bölgelerde koordine edilen gıda yardımının yarısından fazlası reddedildi veya engellendi” dedi. dedi.

Dujarric, insani yardım çalışanlarının erişebileceği kuzey ve güney Gazze arasında tek bir ana yol bulunduğunu ve Gazze'nin doğu sınırındaki yolun şu ana kadar sınırlı kullanıldığını vurguladı.


Şifa Hastanesi İsrail bombalarının hedefi oldu

Dujarric, OCHA ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) yetkililerinin, İsrail ordusunun hedef aldığı Gazze'deki El Şifa hastanesine ulaştıklarını belirterek, şunları söyledi: “OCHA'daki meslektaşlarımız hastanenin yıkılıp terk edildiğini bildirdi, DSÖ ise yüzeysel bir durumun olduğunu bildirdi. Acil servisin ve diğer binaların hemen dışına su mezarları kazıldı.” Şunları beyan etti:

Uzun süredir abluka altında kalan ve sağlık hizmeti veremez hale gelen Gazze'nin kuzeyindeki en büyük hastane olan Şifa Hastanesi, geçen hafta İsrail ordusunun bombalarının hedefi olmuştu.

İsrail ordusunun Şifa hastanesi kampüsü ve çevresine 14 gün süren kuşatması, ardında büyük bir yıkım ve insani felaket bırakırken, çevredeki evler, bazı kampüs binaları, oksijen istasyonları ve jeneratörler de tahrip edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir