Lise fen ve teknoloji öğrencileri uzay için çip tasarladı

class = “medyanet-inline-adv”>

Bahçeşehir Koleji fen ve teknoloji liselerinden her yıl birçok başarı öyküsü ortaya çıkarken, Kemerburgaz yerleşkesi fen ve teknoloji lisesi dokuzuncu sınıf öğrencileri Ali Can Çalışkan, Devrim Rüzgar Türkmen, Arya Ergin ve Ömer Süner çip tasarladı. Lise öğrencileri geliştirdikleri projede küp uydu görevlerini yönetecek bir bilgisayar yaratarak uzay araştırmalarında aktif rol oynamak için adım attı. Çalışmalar sonucunda öğrenciler, 2015 yılında okul düzeyinde ilk kez üretildiği söylenen çip sayesinde meteorolojik ölçümler ve mikroplastikler üzerine deneyler, televizyon yayıncılığı ve diğer bilimsel çalışmaları uzayda yapma fırsatı buldu. Hindi.

“AMACIMIZ KÜP UYDUNU UZAYA GÖNDERMEK”
Okulda aldığı eğitim sayesinde uzay ve teknolojiye olan ilgisini hayallerinin ötesine taşıdığını söyleyen lise öğrencisi Ali Can Çalışkan (15), şunları söyledi: “Çocukluğumdan beri uzay ve teknolojiye çok ilgim vardı. bir çocuk. Okulumda uzaya kübik uydu gönderileceğini duyduğumda çok heyecanlandım. Çip tasarımı kursuna gittim ve projede yer almak için çip tasarımı kursuna gittim.” Üretim. Atmosferimizde, Dünya yüzeyinden yaklaşık 400 kilometre yükseklikte binlerce uydu var. Bu uydular insanlığa bilimsel araştırmalar da dahil olmak üzere pek çok amaç için hizmet vermektedir. Amacımız 20x20x20 santimetre boyutlarında ve ağırlığı 3 kilogramı geçmeyecek kübik uydu geliştirmek ve bu kübik uyduyu uzaya göndermek. Bu kapsamda birkaç etaptan oluşacak projemize başladık. Tasarıma imkan veren Verilog dilini öğrendik ve işlemcimizin ana kısmını tasarlayıp doğruladık. Uzay ortamında çalışabilecek, güvenlik açısından kritik özelliklere sahip bir işlemci tasarlama sürecine başladık.Yaklaşık bir yıldır yürüttüğümüz çalışmalar sonunda bu işlemciye sahip, uzay ortamında çalışabilecek bir görev bilgisayarımız var. uzay ortamında bile istikrarlı bir şekilde uzayda kalır. Uzay ortamında “Olacak” dedi.

class = “medyanet-inline-adv”>

“UYDU KÜPÜMÜZÜN İLK PROTOTİP ÇERÇEVESİNİ BAŞARIYLA TAMAMladık”
Bu projeyle edindiği tecrübeler sayesinde gelecekte de uzay ve havacılık alanlarında eğitimine devam etmek istediğini söyleyen Devrim Rüzgâr Türkmen, şunları söyledi: “Çipin fiziksel forma dönüşmesi için Fabrikalara çip tasarlayıp yazdırıyoruz ama milyonlarca dolarla başladı bu süreç. Çipi fiziksel olarak basmak yerine küçük adetlerde çip tasarımında tercih edilen FPGA'yı kullandık.” “adlı bir yapı kullanmaya karar verdik. Artık ilk prototipimizi geliştirdik. Yaptığımız işlemci ile bu işlemciye bağlı sıcaklık ve iletki sensörlerini entegre ederek kübik uydu şasimizin ilk prototipinin tasarımını başarıyla tamamladık.” ilan etti.

class = “medyanet-inline-adv”>

'ULUSLARARASI YARIŞMALARA KATILARAK OY KAZANMAK İSTİYORUZ'
Lise öğrencisi Arya Ergin (15), Türkiye'de uzay ve savunma sanayii alanındaki gelişmeleri yakından takip ettiğini ve arkadaşlarıyla birlikte uzayda araştırma yapabiliyor olmaktan büyük gurur duyduğunu söyledi. Ömer Süner, şunları söyledi: “Hedefimiz 29 Ekim 2024'te ilk kübik uyduyu göndermek. Uydumuz atmosferik ölçümler yapacak ve en önemlisi mikroplastik kirlilik oranını ölçebilecek. Sonsuz bir gurur ve heyecanla dolduk. Sürecin her aşamasında ülkemizin bu alanda uluslararası yarışmalara katılmasını ve uluslararası diplomalar kazanmasını istiyoruz.” .

Lise fen ve teknoloji öğrencileri uzay için çip tasarladı

“HER YENİ BAŞARI DOĞRU YOLDA OLDUĞUMUZU GÖSTERİR”
Üniversite düzeyinde aldıkları eğitim, hazırladıkları projeler ve hedefleriyle öğrencileri geleceğin dünyasında fark yaratacak bireyler olarak yetiştirdiklerini anlatan Bahçeşehir Koleji Genel Müdürü Özlem Dağ, bundan her zaman büyük gurur duyduklarını söyledi. Fen ve Teknoloji Liseleri. Dağ, şunları söyledi: “Bahçeşehir Koleji Kemerburgaz Yerleşkesi Fen ve Teknoloji Lisesi, Türkiye'nin ilk fen ve teknoloji lisesi olma özelliğini taşıyor. 18 yıl önce kurduğumuz fen ve teknoloji liseleri, eğitime yeni bir boyut kazandırmak amacıyla kuruldu. fen eğitimi, dünya çapında bilim ve teknoloji üzerine hazırladıkları projeler ve katıldıkları katılımlar.” Turnuva başarıları, ülkemize ve geleceğimiz olan öğrencilerimize ne kadar güzel bir yatırım yaptığımızı ortaya koyuyor” dedi. class= “medyanet-inline-adv”>

'FARKLI BİR SİSTEM SEÇMELİYİZ'
Öğrencileri eleştirel düşünen, geleceğin sorunlarına çözüm üreten bireyler olarak yetiştirdiklerini belirten Dağ, şöyle konuştu: “Onların farklı düşünebilen, fark yaratabilen bireyler olarak yetişmeleri için eğitim ve öğretimimizi şekillendiriyoruz. Bahçeşehir Koleji fen ve teknoloji liselerinde geleceğin liderleri ve bilim insanları olarak yetiştirilecek öğrencilerimizi çeşitli yönlerden hazırlıyoruz.” Öğrencilerin bir sistemle seçilmesi gerektiğini hissettik ve öğrencilerin çok yönlü değerlendirmeyle seçilmesi gerektiğinden Türkiye'de ilk kez Apply FenTek Modelini hayata geçirdik. Apply FenTek modeli ile öğrenci olmak isteyenler, giriş sınavına girmenin yanı sıra ApplyFenTek uygulaması üzerinden kendilerini, hedeflerini, neler başardıklarını ve neyi başarmak istediklerini anlatabilecekler. Fen ve Teknoloji öğrencisi olmak” dedi.

class = “medyanet-inline-adv”>

“TÜRKİYE'Yİ TEMSİL EDECEKLER”
Fen ve teknoloji lisesi öğrencilerinin bilimsel makaleleri takip edebilme, dil becerileriyle Türkiye'yi projelerle temsil edebilme ve fikirlerini hayata geçirebilme yeteneğine sahip olduklarını vurgulayan Dağ, öğrencilerin dünya çapında saygın üniversitelere burslu olarak kabul edildiğini ve mezunların başarılı bir şekilde mezun olduklarını belirtti. önde gelen küresel kurumlarda çalışma fırsatı. Bugüne kadar pek çok projeyi hayata geçiren fen ve teknoloji lisesi öğrencilerinin her alanda başarıya imza atmaya devam ettiğini belirten Dağ, artık bir çip geliştirdiklerini, yakın uzaya gönderilecek küp hazırladıklarını ve çipin tasarımını dönüştürdüklerini söyledi. Müfredattaki deneyim “Çip Tasarımı” olarak değerlendirilerek Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu'na sunuldu. Teklif ettiği şeyin müjdesini verdi. Lise düzeyindeki dört genç uzay meraklısının hazırladığı bu projeyle, Türkiye'de ilk kez NASA ve MIT Üniversitesi'nin düzenlediği prestijli kübik uydu yarışmalarında Türkiye'yi temsil edeceklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir