Microsoft ve LinkedIn'in ortak çalışması olan İş Trendi Endeksi 2024, çalışanların yapay zeka kullanımının hızla arttığını gösteriyor – TEKNOLOJİ

31 ülkede 31 bin kişiyle yapılan görüşmelerin analizinin yer aldığı raporda, yapay zekaya dayalı teknolojilerin çalışma hayatında giderek daha fazla kullanılacağı vurgulanıyor. Geçtiğimiz yıl boyunca Copilot ve ChatGPT gibi becerileri profillerine ekleyen LinkedIn üyelerinin sayısında 142 kat artış yaşandı. Teknik işlerde çalışmayan ancak yapay zeka becerilerini geliştirmek için LinkedIn eğitim programlarından yararlanan profesyonellerin sayısı %160 arttı. Yapay zeka becerisine sahip olmayan deneyimli bir çalışan yerine yapay zeka becerisine sahip daha az deneyimli bir çalışanı işe almayı tercih edeceğini söyleyen liderlerin yüzdesi %71. Yapay zekanın her alanda kullanılmaya başlanmasıyla birlikte şirketlerin ve çalışanların üzerindeki değişime ayak uydurma baskısı da arttı. İş hayatında yapay zeka kullanımının zorunlu hale geldiğini düşünen ve bunun ROI (yatırım getirisi) üzerindeki etkisini göstermek isteyen çoğu yönetici, yapay zeka kullanımının benimsenmesi için gerekli planların hazırlanması ve uygulanması konusunda yetersiz kalmaktadır. Bireye ve bütüne yaymak. Bazı profesyoneller, iş piyasasının çehresini değiştiren yeni yapay zeka ekonomisi nedeniyle işlerini kaybetmekten korkarken veriler, toplumun farkında olmadığı bir yetenek açığı sorununun altını çiziyor. Mevcut manzara, becerilerini geliştirmeye ve yeni bir kariyer yoluna adım atmaya hazır olanlar için harika fırsatlar sunuyor. Yapay zekanın çalışan ekosistemindeki becerileri de demokratikleştirdiğini belirten Microsoft CEO'su Satya NadellaSon araştırmamız, yapay zekanın kuruluşlara daha iyi kararlar almaları, daha iyi işbirliği yapmaları ve dolayısıyla daha iyi sonuçlar elde etmeleri için harika fırsatlar sunduğunu ortaya koyuyor.” dedi. LinkedIn'in CEO'su Ryan Roslansky'dir Sırasında, “Yapay zeka işin tanımını değiştirdikçe yeni rehberlere ihtiyacımız olduğu aşikar. Organizasyonlarda yetenek gelişimi için alan yaratın; Atalet yerine çevikliği teşvik ederek rekabet avantajı yaratmak; Daha üretken ve etkileşimi yüksek ekipler yaratma sorumluluğu liderlere düşüyordiye konuştu ve liderlerin kültürel değişimde oynadığı önemli role dikkat çekti. Microsoft'un LinkedIn işbirliğiyle hazırladığı ve çalışanların yapay zeka kullanım tercihlerini inceleyen yeni İş Trendi Endeksi Raporu, yapay zekanın iş gücü dönüşümünü daha geniş anlamda nasıl etkilediğini ortaya koyuyor. 31 ülkede 31 bin kişiyle yapılan görüşmelerin analizini içeren raporun hazırlanmasında, LinkedIn'de artan işe alım trendlerinin, trilyonlarca Microsoft 365 verimlilik sinyalinin ve müşterilerle yapılan araştırmaların da Fortune 500'de dikkate alındığı kaydedildi. Rapor, profesyonellere ve yöneticilere yapay zekayı işlerine entegre etmek için nasıl harekete geçebilecekleri konusunda fikirler sunuyor. Raporun öne çıkan üç maddesi şöyle:

  1. Çalışanlar iş yerinde yapay zekayı kullanmak istiyor ve şirketlerin harekete geçmesini beklemiyor

Bilgi çalışanlarının %75'i iş yerinde yaratıcı yapay zeka kullanıyor. Son 6 ayda yapay zeka kullanmaya başlayanların oranı ise %46. Yoğun ve baskı altında çalışanlar, yapay zekanın zamandan tasarruf sağladığını, yaratıcılığı artırdığını ve önemli işlere odaklanmalarına olanak sağladığını söylüyor. Yöneticilerin %79'u yapay zeka kullanımının rekabet gücü kazanmak için hayati önem taşıdığına inanırken; %59'u yapay zekanın sağladığı üretken çıktıyı ölçebileceğinden şüphe ediyor. %60'ı şirketlerinin yapay zeka uygulamalarını uygulamak için gereken plan ve vizyona sahip olmadığını düşünüyor. Liderler bireysel üretkenliğin faydalarını tüm organizasyona yayma konusunda baskı hissederken, çalışanlar organizasyonun harekete geçmesini beklemiyor; Yapay zeka çalışanlarının %78'i kendi yapay zeka araçlarını iş yerine getiriyor.

  1. Yapay zeka, çalışanlar için çıtayı yükseltiyor ve kariyer engellerini yıkıyor

İş Trendi Endeksi Raporu, yapay zeka çağında giderek daha fazla çalışanın kariyer değişikliğine açık olduğunu gösteriyor. İstihdam açığının olduğu pozisyonlarda, yüksek yapay zeka becerisine sahip adayların işe alınma şansı artıyor. Öte yandan liderlerin %55'i siber güvenlik, mühendislik ve yaratıcı tasarım gibi sektörlerdeki açık pozisyonlara uygun aday bulma konusunda şüphelerini dile getiriyor. Dünya çapında çalışanların %46'sı, gelecek yıl içinde işlerinden ayrılmayı düşündüklerini söylüyor; bu, 2021'den bu yana ölçülen en büyük artış. Liderlerin 2/3'ü, yapay zeka becerileri olmayan birini işe almayacaklarını söylerken; Çalışanların yalnızca %39'unun şirketlerinden yapay zeka eğitimi aldığı görülüyor. Yapay zeka becerisine sahip olmayan deneyimli bir çalışan yerine, yapay zeka becerisine sahip daha az deneyimli bir çalışanı işe almayı tercih edeceğini söyleyen liderlerin oranı %71. Bu bakış açısı, çalışanları bireysel çabalarıyla becerilerini artırma çabasına itmektedir. Geçtiğimiz yıl boyunca Copilot ve ChatGPT gibi becerileri profillerine ekleyen LinkedIn üyelerinin sayısında 142 kat artış yaşandı. Teknik işlerde çalışmayan ancak yapay zeka becerilerini geliştirmek için LinkedIn eğitim programlarından yararlanan profesyonellerin sayısı %160 arttı. Çalışanlarını yapay zeka araçlarıyla güçlendiren kuruluşlar, en yetenekli çalışanları bir araya getirmeyi başarıyor.

  1. Gelişmiş yapay zeka kullanıcılarının sayısındaki artış bize ne anlatıyor?

Araştırmalar, yapay zeka kullanıcıları arasında farklı profillerin bulunduğunu ortaya koyuyor. Şüpheciler yapay zekaya nadiren başvururken, uzman kullanıcılar olarak adlandırılan ileri düzey kullanıcılar yapay zekaya çok sık başvuruyor. Şüphecilerle karşılaştırıldığında, ileri düzey kullanıcıların günlük iş akışlarını yapay zeka ile yeniden şekillendirdikleri ve günde 30 dakikadan fazla tasarruf ettikleri görülüyor. Bu kullanıcıların %90'ı yapay zekanın iş yüklerini daha yönetilebilir bir seviyeye düşürdüğünü ve çalışmayı daha keyifli hale getirdiğini söylüyor. İleri düzey kullanıcıların, çalıştıkları şirketin yönetimi tarafından yapay zekanın işlerini nasıl dönüştürebileceği konusunda teşvik edilme olasılığı %53 artarken; Şirketin belirli bir pozisyon için özelleştirilmiş yapay zeka eğitimi alma olasılığı %35 artıyor. Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir