Starlink nedir, Starlink ne işe yarar? Starlink Türkiye'de çalışıyor mu?

Elon Musk, Starlink adlı markasının yanı sıra şirketleri SpaceX ve Tesla, sosyal medya platformu X ve dünya çapında çeşitli mühendislik ve tasarım çalışmalarıyla tanınıyor. Musk'ın birçok ülkeye ulaşan, dünya çapında ve gündelik hayata pek çok kavramı kazandıran markası Starlink, en basit tanımıyla uydu üzerinden internet erişimi sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir uydu internet sistemidir.

ABD merkezli SpaceX (Space Exploration Technologies Company) tarafından kurulan Starlink, yer istasyonlarıyla birlikte çalışacak ve hızlı bir şekilde üretilebilecek binlerce küçük uydudan oluşacak şekilde tasarlanmış bir sistemdir. Eylül 2020'den bu yana uygulamaya konulan bu sistemin 2024 yılında Türkiye'de de devreye girmesi bekleniyor.

Starlink'in bağlı olduğu Amerikan uydu şirketi SpaceX, bilime dayalı çok sayıda uzay araştırmaları ve keşifleri yürüten bir şirkettir. Elon Musk tarafından 2002 yılında kurulan ve Mars gezegeninin kolonileştirilmesini sağlamak için uzay taşımacılığının maliyetini düşürmek amacıyla faaliyetlerine başlayan SpaceX, ilk eş zamanlı yörünge teslimatını 2013 yılında Ses8 uydusunu fırlatarak gerçekleştirdi.

Starlink ne yapar?

Starlink'in hedefi, dünyanın İnternet hizmetinin yetersiz olduğu bölgelerine İnternet erişimi sağlamaktır. Starlink, SpaceX'in bu amaçla yıllardır üzerinde çalıştığı bir uzay sistemidir. Starlink uyduları binlerce küçük uydudan oluşur. Elon Musk'un tanıttığı bu sisteme uydu takımyıldızı da deniyor.

Starlink Türkiye'de çalışıyor mu?

Uydu internet alanında devrim yarattığına inanılan Starlink, dünya çapında internet erişimi sağlamak amacıyla oluşturulmuş özel bir sistemdir. Ayrıca tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de devreye alınmasına yönelik çalışmaların bir süredir başlatıldığı biliniyor.

Starlink uydularının Türkiye'ye ne zaman varacağı uzun zamandır merak edilen bir sistem. Ülkemizde işe yarayıp yaramayacağı uzun zamandır tartışılıyor ve tartışılıyor.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Korkunç kaza!  Su birikintisini fark edemedi...Korkunç kaza! Su birikintisini fark edemedi…
Kadıköy'de acı olay: Bir kişinin bacağı kesildiKadıköy'de acı olay: Bir kişinin bacağı kesildi
“Birdenbire ortaya çıktı” Telefonu gökyüzünde görür görmez kaptı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir