Swift programlama dili nedir ve ne işe yarar? Swift'le neler yapabilirsiniz?

2010 yılı ve sonrasında mobil uygulamalar altın çağını yaşadı. Mobil pazar geliştikçe birçok geliştirici, bilgisayarlarda gerçekleştirebilecekleri işlemleri mobil platformlara aktarmak için mobil programlama dillerine yönelmeye başladı.

Android ve iOS mobil dünyanın en büyük iki işletim sistemi olarak öne çıkarken, bu platformlara yönelik uygulama geliştirme dillerinin de popülerliği arttı. Swift'in devreye girdiği yer burası. Swift, Apple cihazlarına uygulama geliştirmek için kullanılan en iyi programlama dillerinden biri olarak büyük önem taşıyor.

Swift programlama dili nedir?

Swift dili ilk olarak 2014 yılında bir Apple konferansında tanıtıldı. Nispeten yeni bir programlama dili olmasına rağmen Apple Swift, 6 yılda büyük ilerleme kaydetti. Objective-C başlangıçta Apple platformunda uygulamalar geliştirmek için kullanıldı.

Apple, mevcut kullanıcıları rahatsız etmeden Swift dilini pazara tanıtmak ve bu dile olan ilgiyi artırmak için yoğun çaba harcadı. Objective-C'ye yatırım yapmaya devam ederken Swift dilini de tanıttı. Swift, çıktığı ilk ayda 11 milyon kez indirildi. Bu nedenle Swift, iOS için kodlama programı olarak da bilinmektedir. Swift ne demek sorusunun cevabı hızlı ve hızlı bir şekilde açıklanıyor.

Swift'le neler yapabilirsiniz?

Bu konuyla ilgili en çok merak edilen soru Swift ne yapıyor? Swift programlama dili, macOS, tvOS, iPadOS, watchOS ve iOS cihazlarda çalışabilen uygulamaların geliştirilmesine olanak sağlar. İlginçtir ki Linux bu kuralın tek istisnasıdır. Swift'in açık kaynak yapısı aynı zamanda açık kaynak Linux çekirdeğinde de çalıştırılabilir olmasını sağlar. Bu nedenle Swift ile Linux için uygulamalar geliştirebilirsiniz. Ancak Swift bir Apple ürünü olduğundan geliştirilen uygulamalar Apple işletim sistemlerinde maksimum verimle ve en az hatayla çalışmaktadır.

Swift nasıl kullanılır?

Peki Swift için Mac gerekli mi? Swift, resmi olarak Windows'ta doğrudan çalıştırılabilir bir ortam sunmasa da, bazı topluluk projeleri ve araçları sayesinde Windows'ta Swift kodunu çalıştırmak mümkün. Ancak Swift ile profesyonel ve eksiksiz uygulamalar geliştirmek için bir macOS cihazı önerilir.

Swift'i öğrenmek zor mu?

Yazılıma yeni başlayanlar, web sitesi kurmak veya uygulama geliştirmek isteyenler Swift'i rahatlıkla öğrenebilirler. Swift, Python ve Objective-C'den çok daha hızlı ve kullanışlı bir programlama dilidir.

Swift'in Avantajları ve Swift'in Dezavantajları

Hızlı avantajlar

Hızlı uygulama geliştirme süreci,
Güvenilir bir programlama dili olması,
Otomatik hafıza sayma fonksiyonunun mevcudiyeti. Diğer diller çöp toplayıcıları kullanır.

Hızlı eksiler

  • Yeni bir dil olmak
  • Kullanıcı sayısı az,
  • Önceki iOS sürümleriyle düşük uyumluluk.
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
İstanbul Küçükçekmece'de restorana silahlı saldırı!  Bir kişi ağır yaralandıİstanbul Küçükçekmece'de restorana silahlı saldırı! Bir kişi ağır yaralandı
Celal Doğan Bodrum'da hastaneye kaldırıldıCelal Doğan Bodrum'da hastaneye kaldırıldı
Kadıköy'de yük asansörü düştü!  1 kişi öldüKadıköy'de yük asansörü düştü! 1 kişi öldü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir