Titanik felaketinden 2 Türk kurtuldu… Bir daha gemiye binmediler! – En son hayat haberleri

Asla batmayacağı söylenen yolcu gemisi titanik, 10 Nisan 1912'de 2.224 yolcu ve mürettebatla New York'a gitmek üzere İngiltere'nin Southampton kentinden ayrıldı. Gemi, 15 Nisan 1912'de buzdağına çarparak Kuzey Atlantik sularında battı. 1514 kişinin hayatını kaybettiği bu kazada, aralarında Bingöllü bir Ermeni'nin de bulunduğu 710 kişi sağ kurtuldu. Neşan Krekoryan Ayrıca vardı.

Felaketin yüzüncü yılı olan 2012'de Özgür Avrupa Radyosu (RFE), Neshan Krekorian'ın Osmanlı İmparatorluğu'ndan Kanada'ya kaçışını anlatan bir fotoğrafını yayınlamıştı.

RFE'nin içeriği, Kanada'ya yerleşmeye çalışırken Titanik felaketine tanık olan Bingöllü Neshan Krekorian'ın hikayesini, yeğeni Van Solomonian'ın ifadelerinden yola çıkarak anlatıyor.

Yirmili yaşlarının başında Osmanlı'nın azınlık karşıtı uygulamalarından kaçan Neshan, Atlantik Okyanusu'nun ötesinde yeni bir hayata başlamak için İngiltere'ye taşındı. Oradan Titanik'te Kanada'ya üçüncü sınıf bir bilet satın aldı.

Titanik felaketinden sağ kurtulan Krekorian, Kanada'nın Ontario kentinde yeni bir hayat kurdu ve kardeşlerini de yanına alarak ülkenin ilk Ermeni kilisesini kurdu. Torunu Van Solomonian'ın ifadesine göre 89 yaşında ölen Neshan bir daha gemiye binmedi.

BİLETİ OLAN ANCAK TİTANİK'E BİNMEYEN TÜRK YOLCU: BESİM ÖMER AKALIN

Titanik'te 2223 yolcu vardı. Ancak gerçekte gemide 2224 yolcu olması gerekir. Satılan biletin yolcusu Titanik'e binmedi; Bu bilet bir doktor tarafından Avrupa'da seyahat ederken satın alındı. Ancak doktor, Fransa'dan Southampton limanına doğru başlayan yolculuğuna kötü hava koşulları nedeniyle devam edemedi ve gemiyi kaçırdı. Bileti olmasına rağmen gemiye binemeyen tek yolcu ise Türk doktor Besim Ömer Akalın oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir