Turkcell CEO'su Ali Taha Koç: Siber koruma ulusal güvenliğin bir parçasıdır

class = “medyanet-inline-adv”>

Veri merkezleri, bulut teknolojileri ve siber güvenlik gibi alanlarda geliştirilen uçtan uca çözümler sunan Turkcell, Türkiye'nin dijital dönüşümüne destek olmaya devam ediyor. 28 Ocak Kişisel Verilerin Korunması Günü'nde Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç, dijital çağın ham maddesinin kişisel ve kurumsal veriler olduğunu vurgulayarak bu alandaki çalışmalarını anlattı.

“TÜRKİYE’NİN VERİLERİNİ TÜRKİYE’DE TUTUYORUZ”

Verilerin sadece taşınmasının değil, güvenliğinin sağlanmasının da çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Ali Taha Koç, şunları söyledi: “Dijital çağda, yani veri çağındayız. Bu çağın hammaddesi kişisel ve ticari verilerdir. Bugün dünyanın en değerli hammaddesini temsil eden veriye sahip olanlar, tüm dünyayı etkiliyor ve özellikle endüstriyel dönüşümde önemli rol oynuyor. Verinin yeni petrol olduğu günümüz dünyasında kurumların, bireylerin ve hatta ülkelerin bilgi varlıklarının güvenliğinin sağlanması hedefimiz olmalıdır. Verilerimizin gizliliğini, bütünlüğünü ve kullanılabilirliğini korumazsak veri sahibi olmanın avantajını kaybederiz. Turkcell olarak bunu öngördük ve yıllar içinde yaptığımız yatırımlarla Türkiye'nin verilerini Türkiye'de tutacak veri merkezleri oluşturduk ve geliştirmeye devam ediyoruz. “Türkiye genelinde stratejik lokasyonlarda 4'ü yeni nesil olmak üzere toplam 8 veri merkezimizle ülkemize hizmet veriyoruz.”

class = “medyanet-inline-adv”>

“VERİ KORUMA GÜNÜ FARKINDALIK AÇISINDAN ÇOK DEĞERLİ”

Dijital dönüşümün yaygın kullanımının “siber güvenlik” risklerini de beraberinde getirdiğinin altını çizen Dr. Ali Taha Koç, şunları kaydetti: “28 Ocak 1981 tarihinde Avrupa Konseyi tarafından imzaya açılan ve ülkemizin de parçası olduğu sözleşme temelinde, bugün Veri Koruma Günü ilan edildi. Ülkemizde 2016 yılından bu yana veri koruma konusunda farkındalık yaratan bu günü kutlamayı çok değerli buluyorum. “Ülkemizde siber güvenliği ve kişisel mahremiyetin korunmasını ulusal ve kamu güvenliğinin bir parçası olarak görüyoruz” dedi.

“TÜRKİYE’Yİ BİP GİBİ EV UYGULAMALARINI KULLANMAYA DAVET EDİYORUM”

class = “medyanet-inline-adv”>

Dr., teknolojik altyapılarını geliştirmede önem verdikleri en önemli noktanın veri güvenliği olduğunu söyledi. Ali Taha Koç şöyle devam etti: “Vatandaşlarımızın ve işletmelerimizin verilerini ülkemiz sınırları içerisinde tutarak hem ulusal güvenliğimizi hem de geleceğimizi koruyoruz. Verilerimizin güvenliğinin bizim için sınırlarımızın güvenliği kadar önemli ve öncelikli olduğunun bir kez daha altını çizmek isterim. Veri merkezlerine yaptığımız yatırımlar uluslararası alanda da ilgi görüyor” dedi.

Türkiye'nin yanı sıra dünyanın önde gelen markalarının da verilerini güvenli bir şekilde saklamak için Turkcell veri merkezlerini tercih ettiğini vurgulayan Koç, sözlerini şöyle tamamladı: Dünyanın geleceğini şekillendiren “Veri egemenliği”, bir şirketi şirket yapan önemli bir faktördür. ve rekabete dirençli bir ülke. Turkcell gibi biz de Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ile Siber Güvenlik Ulusal Stratejisi ve Eylem Planı üzerinde çalışıyoruz ve katkı sağlıyoruz. Tüm bu çalışmalarımızla veri güvenliği alanında yatırımlarımıza devam ederken, “Türkiye Yüzyılı”nı “Dijital Yüzyıl” yapma hedefimize hızla ilerleyeceğiz. Son olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın bir süre önce yaptığı konuşmada da belirttiği gibi, tüm Türkiye'yi BiP ve diğer milli uygulamaları kullanmaya ve böylece verilerimizin güvenliğine katkıda bulunmaya davet ediyorum.”

class = “medyanet-inline-adv”>

TURKCELL'DE 4'Ü YENİ NESİL OLMAK ÜZERE TOPLAM 8 VERİ MERKEZİ BULUNMAKTADIR

•Turkcell'in, uluslararası sertifikasyon kuruluşu Uptime Institute tarafından verilen Tier-3 tasarım, yapı ve operasyonel sürdürülebilirlik sertifikalarına sahip 4'ü yeni nesil olmak üzere toplam 8 veri merkezi bulunmaktadır.
• Kartal, Dudullu, Yenibosna ve Ankara Söğütözü olmak üzere toplam 8 veri merkezinin yanı sıra Gebze, İzmir, Temelli ve Avrupa'da 4 yeni nesil veri merkezi ile müşterilerine hizmet vermektedir.
• Turkcell'in veri merkezleri toplam 42 bin 900 metrekare beyaz alana sahip.
• Veri merkezlerinde beyaz alanlar olarak adlandırılan veri tabanı sistemleri, bilgisayar sistemleri ve sunuculardan oluşan ağ sistemleri bulunmaktadır. Veri güvenliğinin garanti edildiği bir alan olması ve tüm verileri içeren ekipmanların bulunması nedeniyle buraya yalnızca yetkili kişiler erişebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir