VDSL nedir? ADSL ve VDSL arasındaki fark

Yüksek kaliteli bir İnternet bağlantısına sahip olmak çok önemli bir konudur. Bu amaçla birçok farklı İnternet bağlantısı kullanılmaktadır. Bunlardan biri VDSL İnternet bağlantısı, diğeri ise ADSL İnternet bağlantısıdır. Bu noktada VDSL'in ne anlama geldiği sorusu ortaya çıkabilir. Yüksek hızlı İnternet bağlantısına sahip olmak için modem adı verilen bir cihaza ihtiyacınız vardır. İnternete bağlı cihazlar ile servis sağlayıcı arasında düzenli veri aktarımının olması gerekmektedir. Bu veri aktarımı modemler tarafından sağlanır.

VDSL nedir?

Günümüzde internete bağlanmak için tercih edilen pek çok farklı bağlantı türü bulunmaktadır. Bu bağlantı türleri arasında yaygın olarak kullanılan teknolojilerden biri de VDSL İnternet hizmetidir. İnsanların internete bağlanabilmeleri için modeme ihtiyaçları vardır. Bu modem türlerinden biri de VDSL modemdir. Bu modem türü VDSL altyapısı ile çalışan modem türü olarak bilinmektedir. VDSL, Çok Yüksek Hızlı Dijital Abone Hattı anlamına gelir. Bu İnternet hizmeti, kullanıcılarına oldukça yüksek hızlı bir İnternet bağlantısı sunmaktadır. Bu noktada VDSL'in kullanışlılığı sorusu ortaya çıkabilir. VDSL İnternet hizmetinde veri aktarımı bakır kablolar üzerinden gerçekleşir. İnternet fiber kablolar aracılığıyla santrale gelir. Bu sayede internet bağlantısı ev ve iş yerlerine dağıtılabilmektedir.

ADSL nedir?

ADSL, dünya çapında en çok tercih edilen İnternet bağlantı hizmetlerinden biri olarak bilinmektedir. Bu noktada ADSL ne demektir sorusuyla karşılaşabiliriz. ADSL, Asimetrik Dijital Abone Hattı anlamına gelir. Başka bir deyişle bu İnternet bağlantısı asimetrik bir dijital abonelik hattı olarak tanımlanabilir. ADSL internet bağlantısında veri akışı bakır kablolar üzerinden gerçekleşir.

Birçok İnternet kullanıcısı için İnternet bağlantısının kesilmemesi ve veri aktarımının daha hızlı olması özellikle önemlidir. Bu noktada ADSL'in ne işe yaradığı sorusu akla gelebilir. Bu internet hizmeti, kullanıcılara yüksek bant genişliği ile daha hızlı bir internet deneyimi sunmaktadır. ADSL bağlantısı kullanılırken mevcut altyapı kullanılır. Ayrıca veri ve sesi ayrı bantlarda çalıştırma özelliğine de sahiptir.

ADSL ile VDSL arasındaki fark nedir?

ADSL ve VDSL İnternet bağlantıları benzer özelliklere sahiptir. Her ikisi de verileri bakır kablolar üzerinden aktarır. Ancak benzer özelliklere sahip olmalarına rağmen bazı kritik noktalarda birbirlerinden ayrılmaktadırlar. Her iki internet hizmetinin kullanıcılara sunduğu internet hızı birbirinden farklıdır. İnternet hızındaki fark ADSL ile VDSL arasındaki farktır. ADSL İnternet bağlantı türünde veri iletimi için mevcut altyapı kullanılırken, VDSL İnternet bağlantı türünde fiber kablolar tercih edilmektedir. ADSL ve VDSL'den farklı olarak her iki İnternet bağlantısı türü de farklı niteliklerde modemler gerektirebilir.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Cezaevi yangını!  1 kişi ağır yaralandı Cezaevi yangını! 1 kişi ağır yaralandı
Eski sevgili dehşeti!  Tüfekle ateş açtıEski sevgili dehşeti! Tüfekle ateş açtı
Yaşlı çift Alanya'daki evlerinde ölü bulunduYaşlı çift Alanya'daki evlerinde ölü bulundu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir