CHEDDAR (ÇEDAR) PEYNİRİ

İngiltere menşeili, sofralarımızın vazgeçilmezi, hamburgerin olmazsa olmazı lezzetidir cheddar peyniri. Kekremsi tadı, yağlı ve yumuşak dokusu ile dünya mutfağının başköşesinde hatırı sayılır bir yer edinmiştir.

Peki büyük küçük hepimizin severek yediği Cheddar peyniri nasıl yapılır? Dilimli cheddar peyniri nedir? Cheddar peyniri nerelerde kullanılır? Cheddar peyniri nasıl muhafaza edilir? Cheddar peynirinin sağlığa faydaları nelerdir? O halde buyurun yazımıza.

Cheddar peyniri nasıl yapılır?

Çiğ sütün ısıl işleme tabi tutularak mayalanması, pıhtılaştırılması, pıhtılaşan sütün kalıplar halinde kesilerek tuzlamaya yatırılması ve tuzlama işleminden sonra preslenerek peynir altı suyundan ayrıştırılması ile üretilir.

Cheddar peyniri, tuzlama ve presleme işleminden sonra uygun sıcaklıkta dinlendirilmeye alınır. En lezzetli ve makbul olanı bir yıldan fazla dinlendirilenidir.

Dilimli cheddar peyniri nedir?

Zaman faktörünün daha kaliteli değerlendirilmesi açısından mutfak kültüründe de değişim yaşanmıştır. Nedir bu değişim derseniz; kadınların da iş hayatında aktif rol üstlenmesi, kullanımı pratik yiyeceklere yönelimi arttırmıştır.

Dilimli cheddar peyniri bu talebi fazlasıyla karşılamaktadır. Reklamlarda görürsünüz, hamburgerin arasında turuncu dilimli cheddar peynirini. Neden turuncu, dediğinizi duyar gibiyim. Bunun sebebi imalat aşamasında cheddar peynirine, turuncu doğal bitki özlü gıda boyası katılmasıdır.

Çabuk eriyen yapısı ile sofralarda görsel sunum zenginliği yaratan dilimli cheddar peyniri vazgeçilmez peynirler arasında yer almaktadır.

Hamburgerin ve cheesburgerin vazgeçilmezi dilimli cheddar peyniri, pratik kullanımı açısından en rağbet gören peynir türüdür.

Cheddar peyniri nerelerde kullanılır?

Aklınıza gelebilecek her yemekte kullanılan cheddar peyniri; tekerlek cheddar peyniri ve dilimli cheddar peyniri olarak sofralarınıza uzanmaktadır.

Cheddar peyniri nasıl muhafaza edilir?

Cheddar peyniri, buzdolabında hava almayacak saklama kabında ya da streç film, temiz bir bez gibi materyallere sarılarak, poşetlenip muhafaza edilmelidir. Buradaki amaç, hava ile temasını kesmektir.

Cheddar peynirinin sağlığa faydaları nelerdir?

Probiyotik özelliği (sağlığa yararlı bakteri) ve vitamin zenginliği bakımından; sindirim sistemine, kemiklerin ve kasların gelişimine ve muhafazasına, bağırsak florasına çok faydalı bir peynir çeşididir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir