İsrail'in Gazze'de vurduğu insani yardım kuruluşunun kurucusu: Bu bir hata değil, sistematik bir saldırıydı

İsrail ordusunun ilk zırhlı araca saldırmasının ardından ekibin kaçmayı başardığını ve yine saldırıya uğrayan ikinci araca, ardından üçüncü araca geçmek zorunda kaldıklarını söyledi.

REKLAM

1 Nisan'da İsrail tarafından Gazze'de 7 çalışanı öldürülen uluslararası gıda yardımı kuruluşu World Central Kitchen'ın (WCK) kurucusu İspanyol şef Jose Andres, bu saldırıların “talihsiz bir hata” değil, “doğrudan ve sistematik bir saldırı” olduğunu söyledi. .

Andres, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği hava saldırısında WCK çalışanlarının öldürülmesinden bahsetti.

Küresel yardım çalışmalarıyla tanınan Andres, İsrail saldırısının meslektaşlarını “sistematik olarak makine makine” hedef aldığını söyledi.

Andres, Reuters'e verdiği röportajda WCK'nin İsrail ordusuyla açık iletişim halinde olduğunu ve İsrail ordusunun yardım çalışanlarının tüm hareketlerini bildiğini söyledi.

İsrail saldırısının “talihsiz bir hata” olmadığını vurgulayan Şef Andres, şöyle devam etti:

“Bu sadece 'ayy, bombayı yanlış yere düşürdük' diyen bir şanssızlık durumu değil. Bu, tepesi, çatısı işaretlenmiş, 1,8 kilometre yol kat eden çok özel bir insani yardım konvoyuydu.” , çok renkli ve gurur duyduğumuz bir logoya sahip. Kim “Kim olduğumuz ve ne yaptığımız oldukça açıktı.”

İsrail ordusunun konvoyun nerede olduğunu bildiğini vurgulayan Andres, saldırının Amerikan hükümetinin yanı sıra öldürülen yardım çalışanlarının ülkeleri tarafından da soruşturulması çağrısında bulundu.

Andres, “İsrail ordusu, gerilimi azaltma bölgesinde kontrol ettiği bölgede bizi hedef aldı. Ayrıca o yolda üç araçla gidenlerin bizim ekiplerimiz olduğunu da biliyorlardı.”

Batılı ülkelerden gelen yardım görevlileri, deniz yoluyla Gazze'ye getirilen 100 ton gıdanın boşaltılmasını denetleyen konvoyun İsrail tarafından vurulması sonucu hayatını kaybetti.

Andres, İsrail'in 'saldırının kasıtsız olduğu' yönündeki savunmasını reddetti

İsrail ordusu olaydan “derin üzüntü” duyduğunu ifade ederken, Başbakan Binyamin Netanyahu ise saldırının “kasıtlı olmadığını” savundu.

İnsani yardım konvoyuna üçten fazla saldırı olmuş olabileceğini belirten Andres, İsrail ve Amerikan yönetimlerinin “saldırının kasıtlı olmadığı” yönündeki iddialarını reddetti.

İsrail'in saldırıyla ilgili kasıtlı olmadığını söylediği açıklamayı kabul edip etmediği sorulduğunda Andres, “Kesinlikle hayır diyorum. İsrail askerleriyle koordinasyon içinde olmasak bile hiçbir demokratik ülke ve hiçbir ordu, sivilleri ve insani yardım çalışanlarını hedef alamaz. ” .” o cevapladı.

Ekibiyle bizzat orada olması gerektiğini ancak o dönemde Gazze'ye dönemediğini belirten Andres, ABD'nin savaşı durdurmak için daha fazlasını yapması gerektiğini söyledi.

“Biden Gazze'ye yardım ederken İsrail'e de silah sağlıyor”

“ABD, Başbakan Netanyahu'ya bu savaşın sona ermesi gerektiğini anlatmak için daha fazlasını yapmalı.” Salı günü Başkan Joe Biden ile görüşen Andres, Biden yönetiminin Gazze'ye yardım yaparken İsrail'i silahlandırmasına da tepki gösterdi.

İspanyol lider, “Bunu anlamak çok karmaşık… ABD, insani yardım istemek için donanmasını ve ordusunu gönderiyor, ancak aynı zamanda Amerika'nın sağladığı silahlar sivilleri öldürüyor” dedi. Eleştirdi.

Lider ayrıca, “rehineleri kurtarmak isteyen” Netanyahu'nun “İsrail'in Filistinlilere karşı kullandığı silahların aynısı altında ölebileceğini bildiğini” söyledi.

İsrail ordusu konvoy araçlarımıza ardı ardına ateş açtı

Saldırıyı nasıl öğrendiğini anlatan Andres, grubun Gazze'deki ekibiyle bağlantısını kaybettiğini ve ceset görüntülerini görene kadar ne olduğunu anlamadığını söyledi.

İsrail ordusunun ilk zırhlı araca saldırmasının ardından ekibin kaçmayı başardığını ve yine saldırıya uğrayan ikinci araca, ardından üçüncü araca geçmek zorunda kaldıklarını söyledi.

REKLAM

“Daha sonra üçüncü araca çarptı.” Andres, “Bunun sonuçlarını gördük” dedi. dedi.

Yardım çalışanlarının kimliklerini tespit etmek için İsrail ordusuyla iletişime geçmeye çalıştıklarını söyleyen yetkili, ordunun onların kontrol ettiği bölgede olduklarını bildiğini de sözlerine ekledi.

Öte yandan Andres, örgütün insani faaliyetlere yeniden başlama olasılığını değerlendirdiğini ve Gazze'deki güvenlik durumunu gözden geçirmeye devam ettiğini söyledi.

Deir al-Balah'taki World Central Kitchen deposundan ayrılırken öldürülen yedi yardım çalışanı arasında Avustralya, İngiliz, Kanada, Polonya, Filistin ve Amerikan vatandaşları da vardı.

Birleşmiş Milletler'e göre İsrail'in Ekim ayından bu yana Gazze'ye yönelik saldırılarında en az 196 yardım görevlisi öldürüldü. Benzer şekilde İsrail gıda dağıtım tesislerini bombalamakla suçlanıyor.

REKLAM

WCK nedir, ne zaman kuruldu?

Türkçe'de “Dünya Merkezi Mutfağı” anlamına gelen ve merkezi ABD'nin başkenti Washington'da bulunan World Central Kitchen/WCK, 2010 Haiti depreminden sonra 54 yaşındaki dünyaca ünlü İspanyol şef Jose Andres tarafından kuruldu.

Rusya işgali altındaki Ukrayna da dahil olmak üzere dünya çapında savaş ve felaketlerden etkilenen bölgelere yardım ulaştırmak için çabalıyor.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının 180'inci günü geçerken şu ana kadar hayatını kaybeden Filistinli sayısının 33 bine ulaştığı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir