Şehirler için dijital ikiz – Son Dakika Haberleri İnternet

class = “medyanet-inline-adv”>

İstanbul Teknik Üniversitesi, son olarak uluslararası yükseköğretim sıralaması Quacquarelli Symonds (QS) 2024 Field-Based University Rankings'de mühendislik ve teknoloji alanında dünyada 95. sırada yer aldı. Böylece bu alanda ilk 100'e giren ilk Türk üniversitesi oldu. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), Stanford ve Oxford üniversitelerinin ilk üçte yer aldığı sıralamada Türkiye'de bir ilke daha imza atarak ilk 100'e giren İTÜ, projesiyle şehirlerin dijital ikizlerini yaratmaya hazırlanıyor” Akıllı Şehirler İnovasyonu” Centro'. İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu ile konuştuk.

class = “medyanet-inline-adv”>

AFET SENARYOLARI İNCELENECEK

prof. Dr. Koyuncu, teknoloji odaklı projelerini şöyle anlattı: “Şehirlerimizin dijital ikizini oluşturmak amacıyla kurmaya başladığımız 'Akıllı Şehirler İnovasyon Merkezi' için Sampaş Holding ile iş birliğine gittik. Burada ilk kez İTÜ Ayazağa Kampüsü'nün dijital ikizini oluşturduk. Peki bu çalışma bize ne kazandıracak? Örneğin dijital ikizler aracılığıyla farklı yoğunluktaki yağmurların şehirlerde nerelerde biriktiğini inceleyeceğiz. Bu sayede sel ve taşkınlara karşı alınacak önlemlerin önceden belirlenmesi mümkün olmaktadır. Şu anda kampüsün dijital ikizinde birçok farklı doğa olayının senaryoları üzerinde çalışıyoruz. İlerleyen süreçte tüm il ve ilçeler için dijital ikizler çıkarılacak. Yangın, deprem, su baskını ve hatta ulaşım gibi birçok senaryo üzerinde çalışabilirsiniz.

prof. Dr. İsmail Koyuncu

YERLİ YAZILIM GELİŞTİRİLECEK

Bu çalışmayı eğitim ve öğretimin kalitesini artırmak için de kullanmayı düşünüyoruz. Örneğin kampüsün dijital ikizi, sınıflardaki sıcaklık değerlerine bağlı olarak öğrencilerin yaz ve kış aylarında okula devamları hakkında ön bilgi verebilecek. Burada sınırsız simülasyon yapabilirsiniz. Ayrıca öğrencilerin derslerdeki notları düşükse buna etki eden faktörleri de görme imkanına sahip olacağız. Öte yandan sadece fiziksel değil, sosyolojik ve psikolojik süreçlerin de öğrenci başarısı ve devamı üzerinde ne kadar etkili olduğuna dair sonuçları online olarak görebileceğiz. Bu nedenle öğrenci başarısını daha da artırmayı amaçlıyoruz. Bu teknoloji çok hızlı gelişiyor. Birkaç yıl içinde tüm şehirlerin bu teknolojiyi kullanacağını öngörüyoruz. Burada asıl ilgilendiğimiz konu dijital ikizlerin yerli yazılımlarının geliştirilmesidir” dedi.

class = “medyanet-inline-adv”>

HEDEFİMİZ İLK 10'DA OLMAK

-prof. Dr. İsmail Koyuncu, QS Üniversitesi'nin başarısıyla ilgili şunları söyledi: “QS, saygın uluslararası derecelendirme kuruluşlarından biridir. İTÜ olarak 2024 yılında mühendislik ve teknoloji alanında ilk 100'e girdik ve 95. sırada yer aldık. Bu beş ana dalda ilk 100'e giren ilk ve tek üniversite olduk. Böyle bir başarıya ulaşmak bizim için onurdu. Hedefimiz elbette çok daha yüksek. “Hedefimiz önümüzdeki birkaç yıl içinde ilk 50'ye, ardından ilk 20 ve ilk 10'a girmek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir