Uluslararası Af Örgütü: İran'daki hapishaneler “imha kamplarına” dönüştü.

Uluslararası Af Örgütü (NAÖ), İran'ı cezaevlerini “ölüm sahasına” dönüştürmekle suçlarken, ülkede geçen yıl en az 834 kişinin idam edildiğini duyurdu.

REKLAM

Uluslararası Af Örgütü bugün yayınladığı raporunda, İran'daki infazların durdurulması için güçlü bir uluslararası tutum çağrısında bulundu.

Rapor, İran'ın bu şekilde devam etmesi halinde 2024 yılında yüz binlerce kişinin idam edilme riskiyle karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulunuyor.

Raporda, 2023 yılında infaz sayısının 2022 yılına göre yüzde 48 arttığı ve infazların yüzde 56'sının uyuşturucu suçlamasıyla ilgili olduğu belirtildi.

Raporda yer alan bilgilere göre 2023 yılında gençlere yönelik idam cezalarında keskin bir artış yaşandı.

16 yaşındayken bıçaklayarak cinayetten suçlu bulunan Hamidrıza Azari, Kasım ayında 17 yaşındayken Horasan'da idam edildi. Diğer dört erkek çocuk da suç işlemekle suçlandı.

Raporda, Masha Amini cinayetinin ardından başlayan protestolarla bağlantılı olarak ülkede infazların arttığına dikkat çekiliyor.

Uluslararası Af Örgütü, Mart ayında kaydedilen en az 95 idamla İran'ın davranışının bu yıl değişmediğini kaydetti.

Uluslararası Af Örgütü, İranlı yetkililerin Belucistan'da nüfusun yalnızca yüzde 5'ini oluşturan Sünni kökenli azınlıkları hedef aldığını belirterek, geçen yıl idam edilenlerin yüzde 20'sinin Beluc olduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir